Kurumsal kimlik tasarımında değişken yazı tipi (Variable fonts) kullanımı
The use of variable typefaces in brand identity design
  1. Tez No: 738611
  2. Yazar: ERHAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞEGÜL İZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Matbaacılık, Fine Arts, Typography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, grafik tasarım bağlamında“Kurumsal Kimlik Tasarımında Değişken Yazı Tipi (Variable Fonts) Kullanımı”araştırılmasını amaçlamaktadır. Tezin ana eksenini oluşturan iki kavram, kurumsal kimlik ve değişken yazı karakterleridir. Bu iki eksenin sağlam temellere oturtturulması için; kurumsal kimlik kavramının, tarihsel süreç içinde kimlik, kurumsal kimlik, görsel kimliğin dünden bugüne gelişimi, içinde bulunduğu çağın gerekliliklerine göre yeniden şekillenmesi, farklı disiplinler tarafından nasıl değerlendirildiği, kimlik inşasında disiplinler arası iş birliği, günümüz beklentileri sonucu oluşturulan dinamik kimlikler, marka yenileme kavramlarından bahsedildi. Değişken yazı karakterleri kavramı ise, dijital dönem sonrası yazı karakteri gelişimi, değişken yazı karakterlerine geçişe kadar yaşanan teknolojik gelişmeler, yazı karakteri tasarım süreci, değişken yazı karakteri tasarım süreci, değişken yazı karakteri çalışma prensibi, değişken yazı karakteri kullanım alanları konuları ele alınarak çalışmanın ana çatısı oluşturuldu. Ortak kesişim noktaları olan; kurumsal kimlik tasarımında tipografi, kurumsal kimlik tasarımda marka yazı karakteri (brand fonts), konuları ile bu iki kavram arasındaki bağlantılar kurarak tezin ana konusu olan“Kurumsal Kimlik Tasarımında Değişken Yazı Tipi (Variable Fonts) Kullanımı”örnekler üzerinden değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aims to research“The Use of Variable Typefaces in Brand Identity Design”in the context of graphic design. The two concepts that form the main axis of the thesis are brand identity and variable typefaces. In order to put these two axes on solid foundations; the concept of brand identity, identity in the historical process, brand identity, development of visual identity from past to present, the reshaping of the visual identity based on the necessities of its era, how it is evaluated by different disciplines, interdisciplinary collaboration in identity building, dynamic identities created as a result of today's expectations and brand renewal concepts were mentioned. As for the concept of variable typefaces, the mainframe of the study was created by considering these subjects; typeface development after the digital era, technological developments until the transition to variable typefaces, typeface design process, variable typeface design process, variable typeface working principle and the usage areas of variable typefaces. With common intersection points: typography in brand identity design, corporate fonts of the brand in brand identity design, making connections between these two concepts and the main subject of the thesis“The Use of Variable Typefaces in Brand Identity Design”was evaluated through examples.