مراحل فرضیة الصوم في الفقه الإسلامي وما یدور حولها من النقاش
İslam fıkhında orucun farz kılınma aşamaları ve buna ilişkin tartışmalar / Stages of making fasting obligatory in Islamic fiqh and discussions about it
- Tez No: 738626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NUMAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
“İslam Fıkhında Orucun Farz Kılınma Aşamaları ve Buna İlişkin Tartışmalar”başlıklı bu araştırma, İslam'ın önemli rükünlerinden biri olan Ramazan ayı orucuna ilişkin itiraz, kuşku ve şüphelere verilen yanıtları ele almaktdır. Zamanımızda, Ramazan ayında oruç tutma konusunda farklı görüşlere sahip olanlar ve farklı isimler altında itiraz edenler vardır. Bunlar, Ramazan orucunun farz veya vacip olmadığını, Müslümanların bunda tercih hakkı olduklarını, oruç tutmakta ve iftar etmekte serbest olduklarını ve oruç yerine fidye ödeyebileceklerini söylüyorlar. Bununla da kalmayıp orucun günahlara kefaret olduğunu söyleyenler var. Kimisi Ramazan orucunun insan vücuduna zarar verdiğini, kimisi de oruç tutmanın Müslümanların üretimini azalttığını, özellikle Ramazan ayında Müslümanları tembelleştirip tüketici hale getirdiğini ve israfa neden olduğunu, bütün gün oruç tutmanın dayanılmaz birşey olduğunu ve oruç tutmanın insanları sıkıntıya soktuğunu söylüyorlar. Ayrıca, ayın başından sonuna kadar oruç tutulmasına zaman bakımından karşı çıkanlar da vardır. Allah'ın izniyle konuyu bilimsel ve tarafsız bir şekilde ele alacağız. Oruca yapılan itirazlarla ilgili tüm ifade ve görüşleri tartışacağız ve naklî deliller olan Kur'an-ı Kerim ve Hadislere dayanarak bunları yanıtlamaya ve reddetmeye çalışacağız. Aynı zamanda aklî deliller, kadim ve çağdaş alim ve müfessirlerin yukarıda zikredilen şüphe ve itirazlara karşı tutumlarını da açıklayacağız.
Özet (Çeviri)
This research entitled“ Stages of making fasting obligatory in Islamic fiqh and discussions about it ”revolves around the response of objections, suspicions and doubts about the hypothesis of an aspect of Islam, namely, the fasting of the month of Ramadan, so that in our time there are some people under different names who talk about this subject, which is the fast of the month of Ramadan and objects to it and say, that the fasting of Ramadan is not an obligation and that the Muslim ones have a choice of whether or not to fast and not this only some of them even claim that fasting is an expiation for sins and others claim that fasting in Ramadan harms the human body and some others say that fasting reduces Muslims' production and causes laziness and a reason for profusion for some, and some of them are considered fasting a hardship on the servants, the human being does not bear to fast all day long, and some of them object to fasting for the time of entry and end of the month, and with the help of God we will discusses this subject in a practical and neutral way and also discuss all the statements and opinions regarding the objections of fasting and we will respond to them based on the evidence that are mentioned in the Qur'an and sunnah, and show the statements of the scholars and the interpreters of the suspicions and objections mentioned.