Modernizm ve postmodernizm tartışmaları ekseninde toplumsal cinsiyet, cinsel yönelimler ve cinsiyetsizleştirme
Gender, sexual orientations and de-sexization on the axis of modernism and postmodernism debates
- Tez No: 738627
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HİRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada beden ve bedene yönelik ideolojik ve dogmatik söylemlerle oluşturulmuş olan cinsiyetli, cinsiyetçi ve cinsel eylem ve söylemler sorgulanmıştır. Bu sorgulamalar doğrultusunda kadın ve erkek cinsiyet normları üzerine inşa edilmiş olan toplumsal cinsiyetli olguların nedenleri ortaya çıkarılmıştır. Bu itibarla radikal feminizm eksenli cinsiyet ve cinsellik tartışmaları odak noktasına alınmıştır. Cinsel kimlik ve cinsel yönelimlerin meşrulaşma süreçlerine etki eden felsefi, epistemolojik, ontolojik ve ideolojik söylemleri inşa eden unsurlar analiz edilmiştir. Bu kapsamda; radikal feminizmin teorik tartışmalarına bağlı olarak modernizmden postmodernizme toplumsal cinsiyet, cinsel yönelimler ve cinsiyetsizleşmeye ilişkin ideolojiler ortaya koyulmuştur. Bu amaçla nitel yöntem kullanılarak literatür taraması yapılmıştır. Bu doğrultuda; cinsellik ve cinsiyetsizleştirme kavramlarına yönelik ortaya koyulmuş olan kavram ve kuramların değişen durumu detaylandırılarak, toplumsal cinsiyetin biyolojik ve toplumsal yansımaları radikal feminizm ekseninde çözümlenmiştir. Bedenin cinsiyetinin ve cinselliğinin nötr kavramlar ile yeniden inşa edildiği sonucuna varılmıştır. Bu çerçevede toplumsal cinsiyetin kadın ve erkek cinsiyeti üzerinden normlaştırmış olduğu eylem ve söylemlere yönelik eleştirilerin toplumsal cinsiyetsizliğe yol açtığı görülmüştür. Bu durum cinsiyetsiz kimliklerin ve cinsiyetsiz cinselliklerin hegemon ideolojiler aracılığıyla meşrulaştırılmasına sebep olmuştur. Bu ise bedenin haz ve arzularının hegemon ideolojilerce hapsedilerek denetim ve kontrol altına alındığını göstermektedir. Tüm bu değerlendirmeler ekseninde; medikalizazyon, cinsiyetsizleştirme, cinsellik, toplumsal cinsiyet ve cinsel yönelim kavramlarını oluşturan her bir unsurun modern ve postmodern paradigmal yansımalar ele alıp yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, gendered, sexist and sexual acts and discourses formed by ideological and dogmatic discourses about the body and the body itself were questioned. In line with these inquiries, the causes of gendered phenomena built on male and female gender norms were revealed. In this respect, gender and sexuality debates based on radical feminism have been taken into focus. The elements that construct philosophical, epistemological, ontological and ideological discourses that affect the legitimation processes of sexual identity and sexual orientations are analyzed. In this context; Depending on the theoretical discussions of radical feminism, ideologies related to gender, sexual orientations and desexualization from modernism to postmodernism have been put forward. For this purpose, a literature review was conducted using the qualitative method. In this direction; The changing situation of the concepts and theories put forward for the concepts of sexuality and de-sexing has been elaborated, and the biological and social reflections of gender have been analyzed on the axis of radical feminism. It was concluded that the gender and sexuality of the body were reconstructed with neutral concepts. In this framework, it has been seen that criticisms of actions and discourses that gender norms over male and female genders lead to gender neutrality. This situation has led to the legitimation of genderless identities and genderless sexualities through hegemonic ideologies. This shows that the pleasures and desires of the body are imprisoned by hegemonic ideologies and taken under control. On the axis of all these evaluations; The modern and postmodern paradigm reflections of each element constituting the concepts of medicalization, degenderization, sexuality, gender and sexual orientation are questioned in this study.