Evli kadınların cinselliğe bakış açısı: Malazgirt ilçe örneği
Perspective of married women on sexuality: The case of Malazgirt
  1. Tez No: 738628
  2. Yazar: ELİF GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnsan, yaşamı boyunca bazı temel ihtiyaçlara gereksinim duyar. Bu ihtiyaçlarını karşılaması yaşamını sürdürebilmesi açısından önemlidir. Bireyin en temel ihtiyaçlarına baktığımızda; besin, su, hava ihtiyacı, uyku, cinsellik ve boşaltım gibi unsurlar yer almaktır. Fizyolojik ihtiyaç dendiğinde akla ilk beslenme, su, uyku gibi unsurlar gelse de en az bunlar kadar önemli olan cinsellikte bu ihtiyaçlar kadar önemlidir. Birey temelde fizyolojik ihtiyaçlarını gideremeden diğer ihtiyaçlarını karşılamakta sorun yaşamaktadır. Birey için, cinsellik olgusunu kavramak ve sorunsuz gidermek yaşamının devamında oldukça önemli bir unsurdur. Bu araştırmada amaç, Malazgirt ilçesinde yaşamını sürdüren evli kadınların, araştırmacının da öznesi olduğu cinselliğe bakış açısını öğrenmek ve bu bakış açısının oluşmasında etkili olan düşünceleri, bilgi edinme kaynaklarını ve yaşadıkları problem gibi faktörlerin önemine dikkat çekmektir. Araştırmanın evrenini Muş iline bağlı Malazgirt ilçesinde yaşayan evli kadınlar, örneklemini ise bu evrenden kolaylama rastlantısal seçilen 242 evli kadın oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, nicel araştırma kullanılmıştır. Buna göre, anket formu kullanılarak öğrencilerden nicel veri elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde, frekans tabloları ve ilişkili olduğu düşünülen değişkenlerinde testinde ki kare bağımsızlık testi kullanılmıştır. Bulgular, istatistik programı ile sistematik hale getirilmiştir. Verilerin analizi sonucu, kadınların önemli ölçüde çoğunluğunun cinselliği önemsiz bulduğu, bu düşüncelerinin üzerinde eğitim durumlarının etkili olduğu, cinsellik ile ilgili bilgi kaynaklarının yetersiz olduğu, evliliklerinin oluşma şeklinin cinsellik algısı üzerinde öneminin bulunmadığı, kadınların cinsellik konusunda kendilerini eşlerine karşı ifade edemedikleri ve eşlerinin daha baskın olduğu, kadınların cinsellik ile ilgili düşüncelerinde kültürün yanında dinin de etkisi olduğu tespit edilmiştir. Alınan sonuçların ardından, kadınların bilgi eksiklerinin giderilmesi ve problem yaşadıkların sorunların çözülebilmesi için kendilerine düzenli olarak eğitim verilmeli ve bu eğitimlerin yaygınlaştırılmasının önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Man needs some basic needs throughout his life. Meeting these needs is important for survival. When we look at the most basic needs of the individual; elements such as food, water, air need, sleep, sexuality and excretion are included. Although factors such as nutrition, water and sleep come to mind when it comes to physiological needs, they are as important as these needs in sexuality, which are at least as important. The individual basically has problems in meeting his other needs without meeting his physiological needs. For the individual, grasping the phenomenon of sexuality and eliminating it without any problems is a very important element in the continuation of his life. The aim of this research is to learn the perspective of married women living in Malazgirt district on sexuality, which is also the subject of the researcher, and to draw attention to the importance of factors such as the thoughts, sources of information and the problem they experience, which are effective in the formation of this point of view. The population of the research consists of married women living in the town of Malazgirt in the province of Muş, and the sample consists of 242 married women who were chosen randomly from this population. For the purpose of the research, quantitative research was used. Accordingly, quantitative data were obtained from the students by using the questionnaire form. In the analysis of quantitative data, the chi-square test of independence was used in the test of frequency tables and related variables. The findings were systematized with the statistical program. As a result of the analysis of the data, it was found that a significant majority of women found sexuality unimportant, their educational status was effective on these thoughts, the information sources about sexuality were insufficient, the way their marriage was formed did not have an importance on the perception of sexuality, women could not express themselves against their spouses about sexuality, and their spouses were more dominant. It has been determined that, besides culture, religion also has an effect on women's thoughts about sexuality. After the results obtained, women should be given regular training in order to eliminate their lack of knowledge and to solve the problems they experience, and it is thought that it is important to disseminate these trainings.