Artan oranlı gelir vergisinin teorik temelleri ve alternatif görüşler
The Theoritical basis of progressive income tax and alternative proposals
  1. Tez No: 73863
  2. Yazar: AYŞE NİL ÖZBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNERİ AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bugün birçok ülke gelir vergisi yapılarında reforma gitmektedir. Marjinal gelir vergisi oranlarının düşürülmesi bu reformlardan birisidir. Söz konusu ülkelerin hangi sebeplerle artan oranlı gelir vergisi yapılarında değişikliğe ihtiyaç duydukları sorusu, bu çalışmanın hareket noktasını oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak artan oranlı gelir vergisinin teorik temelleri incelenmiş, bu vergi yapısı etkinlik ve eşitlik tabanında değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, Türk Gelir Vergisi Sisteminde 1981 ve 1996 yıllarında artan oranlılığın derecesi tespit edilmiş ve bu yıllar arasında karşılaştırma yapılmıştır. Üçüncü bölümde yapılan anket çalışmasında, Türkiye'de ilgili kesimlerin artan oranlı gelir vergisine ve alternatif önerilere bakış açısı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today many countries are reforming the structure of their income tax systems. One of these reforms concerns the decrease of marjinal income tax rates. The question of why these countries seek to reform their income tax structures is the starting point of this study. In the first part of this study the theoritical basis of progressive income tax is examined and this tax structure is analysed in terms of efficiency and equality. In the second part the degree of progressivity of income tax in the Turkish Tax System is established for years 1981 and 1996 and a comparison is drawn between these years. The third part analyses the attitudes towards progressive income taxation and alternative proposals by means of the questionnaire completed by individuals involved in matters of income taxation.