Aynı tutumu ölçmeye yönelik likert tipi ölçek ile metrik ölçeğin psikometrik özelliklerinin karşılaştırılması
A Comparasion on the psychometric properties of the likert type and the metric attitude scale
  1. Tez No: 73864
  2. Yazar: YASEMİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAYKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, bir grup bireyin aynı objeye olan tutumlarını ölçmeye yönelik olarak hazırlanan Likert tipi ölçek ile metrik ölçeğin psikometrik özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın ilk aşamasında Likert tipi ve metrik ölçek modeline dayalı tutum ölçeği geliştirme amacıyla 146 lise öğrencisine 116 tutum cümlesinden oluşan tutum ölçeği uygulanmıştır. Uygulama sonuçlarına % 27'lik alt ve üst grup tekniği ile madde analizi yapılmıştır. Cümlelerin, tutum düzeyi farklı grupları ayırdedip edemediğini belirlemek amacıyla t değerleri hesaplanmıştır, ölçekleme ilkelerinden tek boyutluluğu sağlamak amacıyla ön deneme sonuçlarına faktör analizi uygulanmış ve metrik ölçekte 38, Likert tipi ölçekte ise 62 maddenin birinci boyutta yer aldığı görülmüştür. Her iki ölçekte de birinci boyutta yer alan 32 maddeden en yüksek t değerlerine göre 20 tanesi seçilerek nihai ölçek oluşturulmuştur. Likert tipi ve metrik modele göre geliştirilen tutum ölçekleri 511 kişilik bir gruba uygulanmıştır. Bu uygulama sonucunda, maddelerin ayırdedicilik değerleri korelasyon tekniği kullanılarak bulunmuştur. Bu ayırdedicilik değerlerinin Likert tipi ölçekte 0.54 ile 0.88 metrik ölçekte ise 0.54 ile 0.90 arasında değiştiği görülmektedir. Likert tipi ve metrik ölçeğin puan dağılımları incelenmiştir ve aritmetik ortalamalar arasında fark t testi ile test edilerek, 0.001 düzeyinde manidar bulunmuştur. Varyansları incelendiğinde metrik ölçeğin vary ansı 312. 7, Likert tipi ölçeğin varyansı 431.27 olarak bulunmuştur. Likert tipi ve metrik ölçeğin % 27'lik alt ve üst grup ortalamaları ölçüt alındığında metrik ölçeğin kesme puanlarının Likert tipi ölçeğe göre daha yüksek alt grupta ise daha düşük olduğu görülmüştür.Her iki ölçeğe ait güvenirlik katsayıları. Cronbach güvenirlik katsayısı ile hesaplanarak Likert tipi ölçekte 0.95 metrik ölçekte ise 0.96 olarak bulunmuştur. Likert tipi ve metrik ölçeklerden elde edilen tutum puanlan arasındaki korelasyon Pearson momentler çarpım korelasyon katsayısı ile hesaplanarak aralarındamk 0.94'lük bir korelasyon bulunmuştur. Sonuç olarak Likert tipi ölçek ile metrik ölçeğin test ve madde istatistikleri arasında yüksek bir ilişki bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to compare the psychometric properties of Likert type scale and metric which are prepared to masure a group of individual's attitude towards the same object. At the first stage of the research 146 high school students were applied to an attitude scale formed with 116 attitude sentences, in order to develop an attitude scale depending on the Likert type and mentric scale model. Item analysis with the 27 % upper and lower level method was applied to the application results, t values of the sentences were calculated in order to find out if they were able to distinguish between groups of different attitude levels. In order to enable single dimension which is one of the prenciple of scaling, factor analysis was appilied to the results of pre - testing and it was observed thet 38 items in metric scale and 62 items in Likert type sacale took place in the first dimension. Finally, according to the highest t value 20 items were selected out of 32, which took place in the first dimension in both scale. Attitude scales which ware developed according to the Likert type and metric model were appilied to a group of 511. At the end of this application the values of the discernibilitly of the items were found by correlation technique. It is observed that these discernibility values are between 0.54 - 0.88 in the Likert type scale and 0.54 - 0.90 in the metric scale. The distiributions of scores in Likert type and metrric scale were examined and the difference between their averages was found significant at 0.01 level. Their variances was found 312.7 and 431.77 for metric and Likert scales. When the upper and lower group averages of 27 % Likert type and Metric scale were taken as criters, it was seen that the border line of the metric scale was higher than Likert type and lower in the lower group border.The Cronbach o coefficients of Likert type and metric scales were coumputed and was found 0.95 and 9.46. The correlation between the scores of subject was found for metric scales 0.94. As a result, it was seen that there is astrump relationship between the test and item prameters of Likert type scale and metrik scales.