ASSURE Öğretim Tasarımı Modeline dayalı çevre derslerinin ortaokul öğrencilerinin çevresel tutumlarına etkisi
The effect of environmental courses based on the ASSURE Instructional Design Model on the environmental attitudes of secondary school students
- Tez No: 738642
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Doğadaki tüm canlıların fiziksel, kimyasal, biyolojik, sosyal ve kültürel anlamda birbirleriyle ve doğanın cansız elemanlarıyla etkileşimde bulunduğu yaşam alanına çevre denir. Canlıların çevreleriyle olan bu çok yönlü etkileşimleri yaşamın temellerini oluştururken diğer yandan da bu etkileşimler çevrede bir takım değişimlere neden olur. Günümüzde insanoğlunun içinde yaşadığı çevre ile etkileşimleri ne yazık ki doğada iyi anlamda değişimleri beraberinde getirmemektedir. İnsanoğlunun doğada oluşturduğu bu değişimler doğal dengenin bozulmasına neden olmuş ve nihayetinde günümüzün en büyük sorunlarından biri olan çevre sorunları ortaya çıkmıştır. Çevre sorunlarının çözümüne yönelik en etkili ve tercih edilen yol ise çevre eğitiminden geçmektedir. Çevre eğitiminin en önemli amacı bireylere“Çevresel Tutum”kazandırmaktır. Çağımızın teknolojik gelişmelerine paralel ve öğrenci ihtiyaçlarını karşılayabilecek, sistematik basamaklar içeren bir öğretim tasarımı öğrenme süreçlerini düzenleyerek öğrencilerin çevresel tutum kazanmalarını sağlayabilir. ASSURE öğretim tasarım modeli ifade edilen tüm durumları içinde barındıran esnek bir öğretim tasarım modelidir. Bu bağlamda yürütülen bu araştırmanın amacı ASSURE öğretim tasarım modeline göre planlanan çevre eğitiminin ortaokul öğrencilerinin çevresel tutumlarına etkisi olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında ASSURE öğretim tasarım modeliyle desteklenen dersler ile 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı'na dayalı olarak uygulanan derslerin öğrencilerin çevresel tutumları üzerindeki etkisi karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada nicel araştırma yaklaşımları içerisinde yer alan ön test ve son test kontrol gruplu yarı deneysel desen modeli kullanılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında deney grubunda yer alan öğrencilerde çevresel tutum açısından anlamlı seviyede olumlu değişimlerin olduğu, kontrol grubunda ise anlamlı değişimlerin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The environment is the living area where all living things in nature interact with each other and with the inanimate elements of nature in the physical, chemical, biological, social and cultural sense. While these versatile interactions of living things with their environment form the basis of life, on the other hand, these interactions cause some changes in the environment. Today, the interactions of human beings with the environment they live in, unfortunately, do not bring good changes in nature. These changes that human beings have created in nature have caused the deterioration of the natural balance and eventually environmental problems, one of the biggest problems of today, have emerged. The most effective and preferred way to solve environmental problems is through“Environmental Education”. One of the most important aims of environmental education is to gain an“Environmental Attitude”to individuals. An instructional design that includes systematic steps that are parallel to the technological developments of our age and that can meet student needs can help students gain environmental attitudes by arranging their learning processes. The ASSURE model is a flexible instructional design model that includes all of the stated situations. The aim of this research study carried out in this context is to reveal whether the environmental education planned according to the ASSURE model has an effect on the environmental attitudes of secondary school students. Within the scope of the research, the effects of the courses supported by the ASSURE model and the courses implemented based on the 2018 Science Curriculum on the environmental attitudes of the students were compared. In the light of the findings, it was concluded that there were significant positive changes in environmental attitudes of the students in the experimental group, while there were no significant changes in the control group.