Assure modeline dayalı fen derslerinin ortaokul öğrencilerinin akademik başarılarına ve eğitim teknolojisi standartlarına ilişkin yeterliklerine etkisi
The effect of the Assure model for science lesson of secondary school students' academic achievement and proficiency in educational technology standards
- Tez No: 766473
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, fen bilimleri dersi 8. sınıf düzeyindeki“Madde Döngüleri ve Çevre Sorunları”konusunun öğretiminde ASSURE modelinin, fen programında yer alan öğretim yöntemine göre öğrencilerin akademik başarısı ve eğitim teknolojisi standartlarına ilişkin yeterlikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma, Karaman ilinde bulunan özel bir okulda 2021-2022 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde sekizinci sınıfta öğrenim görmekte olan dört şubeden toplam 67 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmada sırasıyla, Madde Döngüleri ve Çevre Sorunları Başarı Testi (MDÇSBT) ve Eğitim Teknolojisi Standartları Ölçeği (ETSÖ) uygulama öncesi ön-test ve uygulama sonrası son-test olarak uygulanmıştır. Uygulama süresince kontrol gruplarına 2018 öğretim programında yer alan öğretim modeli uygulanmış, deney gruplarında ise ASSURE modeli basamakları dikkate alınarak etkinlikler uygulanmıştır. Çalışmada çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Uygulama sonrasında akademik başarı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu fakat eğitim teknolojisi standartlarına ilişkin yeterlikleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the ASSURE instructional design model on the academic success of the students and their competencies in educational technology standards in the teaching of the 8th grade science curriculum“Matter Cycles and Environmental Problems”was investigated according to the teaching method prescribed by the science curriculum. The study was carried out with a total of 67 students from four different classes studying in the eighth grade in a private school in the province of Karaman in the 2021-2022 academic year. In the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. In the study, Matter Cycles and Environmental Problems Achievement Test (MCEPAT) and Educational Technology Standards Scale (ETSS) were applied as pre-test and post-test after the application, respectively. During the implementation, the teaching model stipulated by the 2018 curriculum was applied to the control groups while the activities were applied to the experimental groups, taking into account the steps of the ASSURE model. Multivariate analysis of variance (MANOVA) was used in the study. After the experimental application, it was found out that there was a statistically significant difference between the groups in terms of academic achievement, but there was no statistically significant difference in terms of competencies related to educational technology standards.