8 haftalık kalistenik antrenmanların 10-12 yaş arası badmintoncularda çeviklik, esneklik ve sıçrama üzerine etkisi
The effect of 8-week calesthenic training on agility, flexibility, and jumping in badminton players aged 10-12
  1. Tez No: 738643
  2. Yazar: OKTAY AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER AĞGÖN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç; 10-12 yaş badmintonculara uygulanan kalistenik antrenmanların motorik özellikler üzerine etkilerini incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya, 10 deney, 10 kontrol, 10 sedanter toplam 30 gönüllü katıldı. Deney grubuna 8 haftalık kalistenik egzersiz, badminton kontrol grubuna badminton çalışmaları uygulandı. Sedenter gruba ise herhangi bir egzersiz yapılmaksızın 8 hafta öncesi ve sonrası motorik ölçümler uygulandı. Çalışmalar öncesi ve sonrasında boy, kilo, otur eriş testi, t çeviklik testi, dikey sıçrama, el kavrama ve 30m sürat parametreleri ölçüldü. Verilerin analizinde ön test sonuçları gruplar arası karşılaştırmasında One-Way Anova, grup içi ön-son test karşılaştırılmasında Paired-Samples T Testi, gruplar arası ön-son test karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümler ANOVA, takip testi için Post-hoc=Tukey kullanıldı. Bulgular: Grupların ön-son test karşılaştırmasında deney grubu son test dikey sıçrama testindeki artışın diğer gruplardan anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiş, diğer parametrelerde anlamlı fark oluşmamıştır. Deney grubunun grup içi ön-son test karşılaştırılmasında, esneklik, dikey sıçrama, pençe kuvvetinde anlamlı farklar olduğu görülürken, kontrol grubunda esneklik ve pençe kuvvetlerinin geliştiği tespit edildi. Sedanter grupta ise, esneklik, çeviklik, dikey sıçrama, pençe kuvveti parametrelerinde anlamlı artışlar olduğu tespit edildi. Sonuç: 10-12 yaş arası tüm gruplarda (deney, badminton kontrol ve sedenter kontrol) 8 haftanın sonunda ölçülen motorik özelliklerde (esneklik, dikey sıçrama, pençe kuvveti) pozitif artışlar olduğu görülmüştür. Dikey sıçramanın 8 haftada tüm gruplarda geliştiği fakat Kalistenik antrenmanların dikey sıçramayı daha yüksek düzeyde geliştirdiği görülmüştür. Araştırmada elde edilen sonuçlar 10-12 yaş döneminde motorik özelliklerin egzersizden bağımsızda artış eğiliminde olduğu, bunun yanında gelişimin artırılmasında kalistenik antrenmanların etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study; To examine the effects of calisthenic training applied on motoric characteristics to 10-12 year old badminton players. Materials and Methods: A total of 30 volunteers, 10 experimental, 10 control, 10 sedentary, participated in the study. 8 weeks of calisthenic exercise was applied to the experimental group, and badminton exercises were applied to the badminton control group. Motoric measurements were applied to the sedentary group before and after 8 weeks without any exercise. Height, weight, sit and reach test, t agility test, vertical jump, hand grip and 30m speed parameters were measured before and after the studies. In the analysis of the data, One-Way Anova was used to compare the pre-test results between groups, Paired-Samples T-Test was used for the intra-group pre-post-test comparison, repeated measures ANOVA for the pre-post-test comparison between the groups, and Post-hoc=Tukey for the follow-up test. Results: In the pre-post-test comparison of the groups, it was determined that the increase in the experimental group's post-test vertical jump test was significantly higher than the other groups, and there was no significant difference in other parameters. In the pre-post-test comparison of the experimental group, it was observed that there were significant differences in flexibility, vertical jump, and claw strength, while flexibility and claw strength improved in the control group. In the sedentary group, there were significant increases in flexibility, agility, vertical jump, and claw strength parameters. Conclusion: It was observed that positive increases in motoric features (flexibility, vertical jump, claw strength) measured at the end of 8 weeks in all groups aged 10-12 years (experimental, badminton control, and sedentary control). It was observed that vertical jump improved in all groups at 8 weeks, but Calisthenic training improved vertical jump at a higher level. According to the results obtained in the study, it can be said that motoric features tend to increase independently of exercise in the 10-12 age period, and that calisthenic training is effective in increasing development.