Reşat Ekrem Koçu, hayatı ve eserleri
- Tez No: 133978
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 466
Özet
“Reşad Ekrem Koçu, Hayatı ve Eserleri”adlı çalışmamız“giriş”ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Tezimizin“giriş”bölümünde tarih, roman, tarihî roman kavramları ışığında, popülist edebiyatın bir kolu olan tarihî romanın Türk edebiyatındaki gelişimi içerisinde Reşad Ekrem Koçu'nun edebiyatımızdaki yeri tespit edilmeye çalışıldı. 1. Bölümde Reşad Ekrem Koçu'nun ailesi ve çocukluğu, eğitimi, meslek hayatı, yazarlığı, şahsiyeti, ölümü, ilmî ve edebî kişiliği hakkında kendisini tanıyanların anlattığı hatıralardan da faydalanarak bilgi verildi. 2.Bölümde eserlerinin tamamı, roman, hikâye, inceleme, tercüme, çeviriyazı, derleme, şiir türlerine göre tasnif edildi. Bu konuda yazarın beş tarihî romanı, çocuklar için yazılmış dört tarihî romanı, sekiz hikâye kitabı, çocuklar için yazılmış dört hikâye kitabı, yirmi tarihî incelemesi, çocuklar için kaleme aldığı on tarihî incelemesi, seyahatname türünde beş tercüme eseri ve yine çocuklar için roman ve masal tarzında iki tercüme eseri, Osmanlı kaynaklarından günümüz Türkçesi'ne aktardığı dört eseri, biyografik tarzda hazırlanmış iki derleme eseri ve bir şiir kitabı değerlendirildi. Yazarın eserlerini değerlendirme sırasında ortaya çıkan ortak özellikler, tespit edilmeye çalışıldı. Reşad Ekrem Koçu'nun eserlerinin tam listesi kütüphanelerimizdeki kayıtlardan ve Türkiye bibliyografyasından istifade edilerek çıkarılmaya çalışıldı. Yayıma hazırlandığı halde kitap halinde basılamamış bazı eserlerinin isimleri verildi. Ulaşabildiğimiz kadarıyla dergilerdeki makalelerinin ve bazı gazetelerdeki yazılarının künyeleri liste halinde verildi. Reşad Ekrem Koçu'nun eserleriyle Türk yazın hayatına önemli katkılarda bulunduğu, onun ve yaptığı çalışmaların değerlendirilmesinin Türk kültür hayatına yeni ve zengin birikimler kazandıracağı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Our study called Pveşat Ekrem Koçu's life and his works is composed of introduction and two main parts. In the introduction of our thesis; by means of the concepts of history, novel and historical novel throughout the development of historical novel, which is one of the branches of populous literature m Turkish literature, the place of Reşat Ekrem Koçu has been tried to be determined In the first part Reşat Ekrem Koçu's family and childhood, education, accupational life, being author, personality, death, scientific and litrary personality are narrated, by using memories which were told by his acguiantances In the Second part all of his works were classified as novel, story, examination, translation, çeviriyazı, anthology, poem. About this subject, author's five historical novels, four historical novels for children, eight story books, four story books for children, twenty historical examinations, ten historical examinations for children, five translation works in travels style, and also two translation works in novel and fairy tale style, four works which were translated from Ottoman sources to nowadays Turkish, two anthological works written in biography style. Were evaluated. While evaluating the works of author, emerging proferties have been tried to be detected. The whole list of Reşat Ekrem Koçu's works have been tried to be extracted by means of the references of our libraries and bibliography of Turkey. The names of some of his works which weren't pressed in a book from although they were ready to publish were given. As much as I reached I have given the list of some of his articles m magazines and news papers. 1 have decided that Reşat Ekrem Koç'u had very important contribution to Turkish literature and utilization of him and his works can contribute a lot in Turkish cultural life.