Okullarda veriye dayalı karar verme uygulamaları ve gereksinimlerin incelenmesi
The examination of data-based decision making practices and requirements in schools
- Tez No: 738674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA KONAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada okul yöneticileri ve öğretmenlerin veriye dayalı karar verme kavramına yönelik görüşleri, okul ve sınıf düzeyinde veriye dayalı karar verme uygulamaları ve sürece yönelik gereksinimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılı Kocaeli ili İzmit ilçesinde bulunan resmi ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki okullarda görev yapan kartopu örnekleme yöntemiyle seçilmiş 11 okul yöneticisi ve 9 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak 7 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında okul yöneticilerin ve öğretmenlerin veriye dayalı karar vermeyi amaca yönelik olarak gerçekleştirilen aşamalı bir süreç olarak algıladıkları ve bu bağlamda kavram bilgisine sahip oldukları görülmüştür. Okul yöneticilerinin veriye dayalı karar verme sürecini uygulamaya istekli oldukları ve gelişmeleri takip ettikleri ancak zaman kısıtlılığı, yetki sınırlılığı, bilgi eksikliği, teknik donanım yetersizliği sebeplerinden kaynaklı süreci etkili bir şekilde uygulayamadıkları görülmüştür. Okul yöneticileri dijital okuryazarlık, süreç yönetimi, teknolojik donanım noktalarında desteğe ihtiyaç duyduklarını ifade etmişlerdir. Öğretmenlerin sınıf bazında eğitim öğretim etkinlikleri ve rehberlik çalışmalarına yönelik veriye dayalı karar aldıkları ancak sürecin tüm basamaklarını uygulamadıkları görülmüştür. Öğretmenler süreci bilme, dijital kaynakları entegre etme, paydaşları sürece dahil etme noktalarında eksiklikler olduğunu belirterek hizmetiçi eğitime ve okul yöneticilerinin desteğine ihtiyaç duymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views of school administrators and teachers on the concept of data driven decision making, data driven decision making practices at school and classroom level and the needs for the process. The study group of the study comprises of 11 school administrators and 9 teachers working at primary, secondary and high state schools in Kocaeli, Izmit county in 2021-2022 academic year constituted with snowball sampling method. As the data collection tool, a semi-structured interview form consisting of 7 quesitons was used. In the analysis of the data, the concent analysis method was utilized. As a result of the study, it has been observed that school administrators and teachers perceive data-based decision making as a purposeful gradual process and in this context, they have conceptual knowledge. It is also seen that school administrators are eager to implement the data driven decision making process and follow the developments. However, they cannot implement the process due to time constraints, limited authority, lack of knowledge and deficiency of technical equipment. School administrators have stated that they need support in digital literacy, process management and technological equipment. On the other hand, it is observed that teachers make data-based decisions regarding classroom-based educational activities and guidance studies, but they do not apply all the steps of the process. Teachers state that there are deficiencies in knowing the process, integrating digital resources, and involving stakeholders in the process, and they need in-service training and the support of school administrators.