Life kinetik egzersizlerinin hafif düzeyde zihin yetersizliği bulunan bireylerin görsel bellek, algı, dikkat, koordinasyon ve denge becerilerine etkisi
The effect of life kinetik exercises on visual memory, perception, attention, coordination and balance skills of individuals with mild intellectual disabilities
  1. Tez No: 738675
  2. Yazar: NİHAT ÖZŞENGEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı, life kinetik egzersizlerinin hafif düzeyde zihin yetersizliği bulunan bireylerin görsel bellek, algı, dikkat, koordinasyon ve denge becerilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini hafif düzey zihin yetersizliği bulunan 10-14 yaş arası toplam 18 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Deney grubuna 10 hafta (40 dk./3 gün/10 hafta), Lutz (2014)'un life kinetik egzersizleri uygulanırken, kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yaptırılmamıştır. Ölçme araçları olarak, d2 dikkat testi, Benton görsel bellek testi, Frostig görsel algı testi, Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik Testi-İkinci Versiyonu (BOT-2) kullanılmıştır. Gruplar arası normal dağılan verilerin karşılaştırılması Independent Samples T-test ile, normal dağılmayan verilerin karşılaştırılması Mann-Whitney U testiyle değerlendirildi. Gruplar içi ön ve son teste göre normal dağılan verilerin karşılaştırılmasında Paired Samples T-testi ve normal dağılmayan verilerin karşılaştırılmasında Wilcoxon testi kullanıldı. Gruplara göre Benton Görsel Bellek ve Algı, Çift Yönlü Koordinasyon, El-Kol Koordinasyonu ve Denge son test değerleri arasında anlamlı fark bulunurken (p0.05). Deney grubu ön ve son teste göre Benton Görsel Bellek, TN, E, TN-E, CP, Göz-Motor Koordinasyonu, Şekil Zemin Ayırımı, Frostig Görsel Algı Toplam, Çift Yönlü Koordinasyon, El-Kol Koordinasyonu, Denge değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilirken (p0.05). Kontrol grubu ön ve son teste göre tüm parametrelerde anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Hafif düzey zihin yetersizliği bulunan bireylere düzenli olarak yaptırılan life kinetik egzersizlerinin görsel bellek, algı, dikkat, koordinasyon ve denge gelişimlerine pozitif yönde katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of life kinetic exercises on visual memory, perception, attention, coordination and balance skills of individuals with mild intellectual disability. The sample group of the study consists of 18 secondary school students aged 10-14 with mild intellectual disability. While Lutz (2014)'s life kinetic exercises were applied for 10 weeks (40 minutes/3 days/10 weeks) to the experimental group, no application was made to the control group. As measurement tools, d2 test of attention, Benton visual memory test, Frostig visual perception test, Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Test-Second Version (BOT-2) were used. Comparison of normally distributed data between groups was evaluated with Independent Samples T-test, comparison of data not normally distributed was evaluated with Mann-Whitney U test. Paired Samples T-test was used to compare the normally distributed data according to the pre and post-test within the groups, and the Wilcoxon test was used to compare the non-normally distributed data. While there was a significant difference between the Benton Visual Memory and Perception, Bilateral Coordination, Hand-Arm Coordination and Balance post-test values according to the groups (p0.05). Benton Visual Memory, TN, E, TN-E, CP, Eye-Motor Coordination, Figure Ground Separation, Frostig Visual Perception Total, Bilateral Coordination, Upper Limb Coordination, Balance values were statistically significant in the experimental group according to the pre and post-test. (p0.05). There was no significant difference in all parameters of the control group compared to the pre-test and post-test (p>0.05). It can be said that life kinetic exercises regularly performed by individuals with mild intellectual disability contribute positively to the development of visual memory, perception, attention, coordination and balance