Okul öncesi dönemde özel gereksinimli çocukların COVİD-19 pandemisi döneminde uzaktan eğitimlerine yönelik görüşlerin incelenmesi
Examination of opinions on distance education of children with special needs in preschool period during the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 738698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ESRA KETENOĞLU KAYABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
COVID-19 pandemisi ile birlikte dünyada ve ülkemizde yüz yüze eğitim faaliyetlerine ara verilmiş, uzaktan eğitim faaliyetlerine geçilmiştir. Bu araştırmada, COVID-19 pandemisi döneminde okul öncesi yaş grubundaki özel gereksinimli çocukların aldıkları uzaktan eğitimlerin ebeveynlerin ve okul öncesi yaş grubundaki özel gereksinimli çocuklar ile çalışan öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik görüşlerini incelemektedir. Bu amaçla, nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 10 okul öncesi öğretmeni ile okul öncesi dönemde özel gereksinimli çocuğu bulunan 10 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanması amacı ile araştırmacı tarafından hazırlanan, uzman görüşleri ile son şeklini alan okul öncesi öğretmenleri ve özel gereksinimli çocukların ebeveynleri için ayrı ayrı hazırlanan 'Uzaktan Eğitim Görüşleri' isimli yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu araştırma kapsamında elde edilen veriler, nitel veri analizi yöntemlerinden betimsel analiz ve içerik analizinin birlikte kullanılmasıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmenler ve ebeveynler uzaktan eğitim sistemleri ile özel gereksinimli çocukların eğitim öğretim süreçlerinden kopmadıklarını ifade etmelerine karşın, uzaktan eğitim sistemi ile özel gereksinimli çocukların sosyalleşmelerinin etkilediğini, teknolojik bağımlılıklarına neden olduğunu, gerilemeler gözlemlendiğini, eğitmen farklılığından dolayı sorunlar meydana geldiğini, adaptasyon ve motivasyon sorunlarına neden olduğunu ifade etmektedirler.
Özet (Çeviri)
With the COVID-19 pandemic, face-to-face education activities were suspended in the world and in our country, and distance education activities were started. In this study, the views of the families of the special needs students in the preschool age group and the teachers working with special needs children in the preschool age group about distance education are examined during the COVID-19 pandemic period. For this purpose, phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used. The study group of the research consists of 10 preschool teachers and 10 parents who have children with special needs in the preschool period. For the purpose of collecting the data of the research, a semi-structured interview form named“Distance Education Opinions”, which was prepared separately for preschool teachers and families of individuals with special needs, was used. The data obtained within the scope of this research were analyzed by using descriptive analysis and content analysis, which are among the qualitative data analysis methods. As a result of the research, although teachers and families state that children with special needs do not break away from the education and training processes with distance education systems, they say that the socialization of children with special needs is affected by the distance education system. They emphasized that distance education systems cause technological addictions in children, regressions are observed, problems occur due to the difference of instructors, and cause adaptation and motivation problems.