Sermaye piyasalarında yatırım danışmanlığı mesleği ve Türkiye'deki durum
  1. Tez No: 73871
  2. Yazar: HAVANA AYKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Son yıllarda dünyada ve ülkemizde; sermaye birikiminin büyümesi, globalleşme sürecinin hızlanması, mali piyasaların hızla gelişmesi organize piyasalara ihtiyacı zorunlu hale getirmiştir. Bu da tasarruf ve yatırımların kurumsallaşma sürecini hızlandırmıştır. Tasarruf sahipleri; tasarruflarını en iyi yatırımlara kanalize ederek, en hızlı şekilde en düşük maliyetle en yüksek getiriyi sağlamak isterler. Tasarruf sahiplerinin taleplerinin artması organize piyasalara duyulan ihtiyacı kamçılamış ve hızla gelişmesini sağlamıştır. Tasarruf yapmak kadar tasarrufların iyi yönetilmesi de önem arzetmektedir. Amerika Birleşik Devlerleri(ABD)'nde fon piyasaları ve mali piyasalar son derece gelişmiş olduğundan, bu gelişmişlik hizmet enstrümanlarına da yansımıştır. Yatırım danışmanlığı mesleği ABD 'de profesyonelce yürütülen bir meslek haline gelmiştir. Ülkemizde; 1985 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası(IMKB)'nın faaliyete geçmesi, çok kısa süre içerisinde büyük bir kesimin menkul kıymetlere ve borsaya yönelmesine yol açmıştır. Başlangıçta küçük işlem hacimleriyle faaliyet gösteren ve sınırlı bir kesime hitap eden borsa; gün geçtikçe daha çok kişinin ilgilendiği ve daha çok işlem hacminin gerçekleştiği bir ilgi merkezine dönüşmüştür. Bu hızlı gelişme sermaye piyasası kurumlarına duyulan ihtiyacı arttırmış ve bu kurumlar mali sistemin birer parçalan haline gelmiştir. Yeni düzenlemelerle aracı kurumların yetkileri arttırılmış, verebilecekleri hizmet enstrümanları çoğalmıştır.Bütün bu gelişmeler tasarrufların yatırımlara dönüştürülmesini ve organize piyasaların gelişmesini sağlamıştır. Günümüzde artık yatırım danışmanlığı profesyonelce yürütülebilecek bir meslek haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The growth of Capital Acumulation, acceleration in the globalization process, rapid developments in financial markets have caused the need for the organised markets to be a must in last years. This stituation has brought about quicckened process of institutionalisation of saving and investments. Saving holders want to get the highest profit in possible fastest way and with the possible lowest cost by transferring their savings to the best investment areas. As a matter of fact, increase in their demands has whipped up the need for the organised markets and enabled it to develop swiftly. The proper management of savings is as significant as to save. Since the fund markets and financial markets are very best developed in United States, this developed situation also has reflected upon service instruments. Investment Consultancy has become a professional occupation in States. The start of operations in Istanbul Stocks Exchange has motivated a great amount of people, and casued them to incline towards securities and stocks in our country. At the very beginning, The Stocks Exchange had small volumes of operations, which then turns to be a center of increasing interest with daily enlarging operation volumes. This rapid development has increased the requirement for the capital Markets Institutions and this Institutions has become vital parts of the financial system. By means of new regulations, theauthorizationsof Security Houses have been extended, and the number instrument related to their services has increased. All these developments has automatically caused the savings to convert into investments and developed the organised markets accordingly.Today, Investment Consultancy has become a professional occupation.