Lise son sınıf öğrencilerinin mesleki yönelimini etkileyen bazı faktörler
- Tez No: 73873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BACANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu araştırmada, lise son sınıf öğrencilerinin mesleki yönelimini etkileyen bazı faktörler incelenmiştir. Bu faktörler cinsiyet, öğrencinin öğrenim gördüğü lise türü, aile aylık geliri, anne-baba öğrenim düzeyi ve mesleği ile öğrencilerin başarı durumu ve genel yeteneğini algılama düzeyidir. Araştırma tarama modeline dayalıdır. Araştırma 1997 yılında Kastamonu il merkezindeki üç ayrı türdeki lise öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubundaki öğrencilere Mesleki Yönelim Envanteri ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Araştırmada verilerin analiz tekniği olarak tek yönlü varyans analizi ve t testi kullanılmıştır. Gruplar arasında önemli bir fark bulunduğunda farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemede Duncan testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarının manidarlığı için.05 düzeyi esas alınmıştır. Bulgular, öğrencilerin cinsiyet ve öğrenim gördüğü lise türüne göre mesleki yönelim alanı açısından önemli bir farklılaşma olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında öğrencilerin anne-baba mesleği, öğrenim düzeyi, aile geliri, başarı durumunu ve genel yeteneğini algılama düzeyi ile mesleki yönelimi arasında önemli bir farklılaşma olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study examines the factors affecting the career choice of final year lycee students. These factors include gender, the type of lycee the students attend, family monthly income, the education level and career of their parents, the students level of success and genesal ability. The research was carried out as a survey. The research was performed in 1997 on students of three different types of lycee in the provincial centre of Kastamonu. The students in the test groups were given the Carear Choice Inventory and the Personal Information Forms to complete. Variance of analysis and the t-test were used as analysis techniques in the research when a significant difference was found between the groups, the Duncan test was used to indicate in which groups this difference was found. A significant level of.05 was taken as a for the results of the research. The findings show that the student's gender and type of lycee education they received have a significant affect on their choice of career. In addition their parents career, level of education, family income along with their success and general do not show a significant affect on their choice of career.