Hicri 1246-1248 (M.1830-1832) tarihli Çanakkale şer'iyye sicilleri ışığında Çanakkale'nin sosyo-ekonomik yapısı
- Tez No: 73874
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu araştırmada Çanakkale'nin 1830'lu yıllarındaki sosyal ve iktisadi yapısını incelemeye çalıştık. Bilindiği üzere bu türden araştırmaların temel kaynağı“Şer' iye Sicilleri”dir. Buradan hareketle çalışmamızı daha çok, 1830- 1832 yıllarım kapsayan Çanakkale Şer'iye Sicilleri üzerine kurmayı hedefledik. Ancak karşılaştırma yapabilmek ve çalışmamızı zenginleştirmek için 1835-1839 ve 1850-1853 yıllarına ait 1121 ve 152 nolu defterleri de kısmen kullandık. Giriş bölümünde Şer'iye Sicilleri'nin öneminden bahsettikten sonra, birinci bölümde Osmanlı adliye teşkilâtına değindik. Ayrıca Çanakkale halkına ait miras kayıtlan ile sürgünleri de bu bölüme dahil etmeyi uygun bulduk. İkinci bölümde, Osmanlı idarî teşkilâtına bağlı olarak, Çanakkale'nin bu yapı içerisindeki yerine, nüfusuna ve idari görevlerine yer verdik. Ticari hayat, ücretler ve deniz trafiği araştırmamızın üçüncü bölümünü oluşturmaktadır. Dördüncü bölümde, Çanakkale'deki gayrimüslim halkın vergi yükümlülükleri ve kiliseleri üzerinde durduk. Son bölümde ise askeri ve stratejik önemine binaen Boğazın tahkimatını araştırdık. Araştırmamızın sonunda, Çanakkale'nin yerli ve yabancı tüm gemilerin teftiş edildiği denetim noktası olduğunu gözlemledik. Ayrıca Çanakkale Boğazı'nın, konumundan dolayı önemli bir askeri üs olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis we tried to research the economical and social structure of 1830 s' Çanakkale As known, the sources of this kind of researches are“Şeriye Registers”. Starting from this point, we decided to study much more on Çanakkale Şeriye Registers which includes 1830- 1832 years period. However for the sake of comparision and enlargement of our researches we partly used the notebook, of number 1121 and 152 which belong to the period of 1835-1839 and 1850-1853 successively. In the introduction section, after the mentioning of the importance of Şeriye Registers in the first section we have searched about the Ottoman Justice Organization. More over; for us, this section was the suitable place to write about the inheritance registers which belong to Çanakkale citizens and their banishments. In the second section we metioned the position of Çanakkale in the govermental organization of Ottoman Empire and it's population and public servants. Economic situation, payments and the sea traffic are the subjects of third section. In the fourth section we deaded with the churches and the tax responsibilities of non. Moslem citizens. In the last section we searched the fortification of Dardanalles from the view of military and strategic geograpy. As a result, we have seen that Çanakkale was the check point for the local and foreign sea traffics. We saw that Çanakkale was an important military base because of the jeopolitical importance of Dardanalles.