Okul psikolojik danışmanlarının psikolojik sağlamlık ve öz anlayışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between school psychologic counselors' resilience and their self-understanding
- Tez No: 738757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN KENDİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Pozitif psikolojinin önemli kavramlarından olan psikolojik sağlamlık (resilience), en yalın haliyle zorluklar karşısında güçlü kalabilmektir. Öz-anlayış, kişinin olumsuz ve kabul etmesi zor yaşantılarında, kendini yargılamaktan ziyade, kendine şefkatli ve nazikçe davranmayı, zorlayıcı duygu ve düşünceler içinde yoğunlaşıp kaybolmaktansa, yaşadığı zor durumların insan hayatının bir gerçeği olarak kabul ettiği farkındalıklı bir bilinç ve anlayış halidir. Psikolojik sağlamlık düzeyi yüksek olan okul psikolojik danışmanlarının, yaşamlarında ortaya çıkan zorlayıcı durum ve problemlerde vazgeçmeyerek daha çözüm odaklı bir tavır sergilemeleri, bu durumlarla başa çıkabilmelerinde öz anlayış düzeylerinin olumlu etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada okul psikolojik danışmanlarının psikolojik sağlamlıkları ile öz-anlayışlarının arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Marmara Bölgesinde ikamet eden 561 katılımcıdan oluşmaktadır. Yapılan çalışmadaki veriler, öz anlayış ölçeği, yetişkinler için psikolojik dayanıklılık ölçeği ve demografik form aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın yöntemi ilişkisel tarama türünde olup, araştırmada değişkenlerin durumuna göre t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA)kullanılmış, farklılaşmanın kaynağının belirlemek amacıyla LSD testinden yararlanılmıştır. Psikolojik sağlamlık ve öz-anlayış arasındaki ilişki ise Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre okul psikolojik danışmanlarının öz-anlayış düzeyleri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında olumlu yönde normal bir ilişki bulunmuştur. Kişinin kendisiyle iyi geçinmesinin ön koşulu olarak öz anlayışın, zorlu hayat koşullarında kişinin öz sermayesi olan psikolojik sağlamlığı olumlu etkileyen ve tamamlayan çok önemli bir unsur olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Resilience, one of the important concepts of positive psychology, is to remain strong in the face of difficulties in its simplest form. Self-understanding is a state of awareness and understanding in which a person accepts difficult situations as a fact of human life, rather than judging oneself in negative and difficult-to-accept life, treating oneself with compassion and kindness, and concentrating and getting lost in compelling emotions and thoughts. It is thought that school counselors with a high level of psychological resilience exhibit a more solution-oriented attitude by not giving up in challenging situations and problems that arise in their lives, and their level of self-understanding has a positive effect on their ability to cope with these situations. This study aims to examine the relationship between the psychological resilience of school counselors and their self-understanding. The sample of the research consists of 561 participants residing in the Marmara Region. The data in the study were collected through the self-understanding scale, the resilience scale for adults, and the demographic form. The method of the research is a relational survey type, and t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) was used according to the status of the variables in the study, and the LSD test was used to determine the source of differentiation. The relationship between psychological resilience and self-compassion was examined by Pearson correlation analysis. According to the results of the research, a positive normal relationship was found between the self-compassion levels of school counselors and their psychological resilience levels. It is thought that self-understanding, as a prerequisite for getting along with oneself, is a very important factor that positively affects and complements psychological resilience, which is one's wealth, in difficult life conditions.