Okul psikolojik danışmanlarının (rehber öğretmenlerin) psikolojik sağlamlık, öz yeterlik ve iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between resilience, self-efficacy and job satisfaction of school counselors
- Tez No: 642655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH TURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, okul psikolojik danışmanlarının psikolojik sağlamlık, öz yeterlik ve iş doyumu kavramları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, okul psikolojik danışmanlarının psikolojik sağlamlık, öz yeterlik ve iş doyumuna ilişkin durumlarını ortaya koymaya yönelik olarak ilişkisel tarama modelinde betimsel bir araştırma niteliği taşımaktadır. Araştırma grubunu, İstanbul ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel okullarda görev yapan 288'i kadın 118'i erkek olmak üzere 406 okul psikolojik danışmanı oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Okul Psikolojik Danışmanı Öz Yeterlik Ölçeği, İş Doyumu Ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Bu araştırmada Bağımsız Gruplar Arası T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Tekniği, Çoklu Regresyon ve Çoklu Aşamalı Hiyerarşik Regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, okul psikolojik danışmanlarının psikolojik sağlamlıkları ile okul psikolojik danışmanı öz yeterliği ve iş doyumu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. İş doyumu ve öz yeterlik algılarının, okul psikolojik danışmanlarının psikolojik sağlamlıklarını yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Okul psikolojik danışmanlarının psikolojik sağlamlık ve alt boyutlarının cinsiyet, öğrenci sayısı, okul kademesi, kurum türü değişkenlerine göre istatistiksel anlamda farklılaşma görülmemiştir. Sadece psikolojik sağlamlık kendini adama alt boyutunda okul yönetiminin rehberlik ve psikolojik danışmanlık faaliyetlerini desteklemesi değişkeninde farklılaşma görülmüştür. Bununla birlikte, okul psikolojik danışmanlarının psikolojik sağlamlığının çalışma ortamından duydukları memnuniyet, çalışılan okulun sosyo-ekonomik düzey, meslekte yeterlik düzeyi değişkenlerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relationship between resilience, self-efficacy and job satisfaction of school counselors. The study is a descriptive research in the relational screening model to reveal the status of school counselors regarding resilience, self-efficacy and job satisfaction. The sample group consisted of 406 school counselors, 288 of which were women and 118 were men, working in public and private schools affiliated to the Ministry of National Education in Istanbul. In the collection of research data, Psychological Resilience Scale, School Counselor Self-Efficacy Scale, Job Satisfaction Scale and personal information form were used. In this study, Independent Groups T Test, One Way Variance Analysis, Pearson Moments Product Correlation Technique, Multiple Regression and Multiple Stage Hierarchical Regression analysis were used. As a result of the research, a positive correlation was found between the resilience of the school psychological counselors and the self-efficacy and job satisfaction of the school counselor. It was concluded that job satisfaction and self-efficacy perceptions predicted the resilience of school counselors. There was no statistically significant difference in resilience and sub-dimensions of school counselors according to gender, number of students, school type, institution type. Only in the sub-dimension of resilience, is there a differentiation in the variable that the school management supports guidance and psychological counseling activities. However, it was concluded that the resilience of school counselors differed significantly in terms of satisfaction with the work environment, socio-economic level of the studied school, and proficiency level in the profession.