Sinefillerin beğeni tercihleri: Bourdieucu bir yaklaşım
Cinefili's taste preferences: A Bourdieucian approach
  1. Tez No: 738762
  2. Yazar: ONUR TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Sinemaseverlikle eş anlama gelen sinefili alelade bir film tüketim eylemini karşılamaz, belli ritüelleri barındıran, tutkulu bir üretim kolunun yegâne temsilcileridir. Sinemanın ana eksende olduğu hayat tasavvuru ile filmlerle içten bir bağ kuran sinefiller, sinemadan aldıkları coşkuyla kendine has bir beğeni pratikleri ve izleme deneyimleri inşa etmişlerdir. Bu noktadan hareketle, sinefilliği bir nosyon olarak ele alan bu çalışma sinefil öznelerin ne tür beğeni pratiklerine sahip olduklarını, sosyolojik olarak film tercihlerinin nasıl konumlandığını araştırmaktadır. İlk etapta sinefilliğin tarihsel gelişimi, sinefil sınıflandırmalarını kavram bazında ele alarak sinefillerin alışkanlıkları, eğilimleri, birliktelik kurdukları alanlar araştırılmıştır. İkinci bölümde Pierre Bourdieu'nün kavram ve tartışmalarından yola çıkılarak beğenilerin filmler aracılığıyla nasıl ayrımlar oluşturduğu irdelenmiştir. Bourdieu'nün beğeni teorisinin öncülük ettiği bu çalışmada, üçüncü ve dördüncü bölüm saha araştırması kapsamında on iki sinefille yapılan derinlemesine görüşmelere ayrılmıştır. Durum çalışması olarak tasarlanan bu araştırmada, katılımcıların film beğenilerin çok geniş bir perspektif taşıdığı, çeşitli alanlarda ve türlere uzanan çok boyutlu bir yapıya sahip olduğu görülmüştür. Bu noktada film beğenilerinin heterojen bir yapıda olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, sinema ile ilişkilenme biçimlerine göre betimlenen sinefilliğin, yeni ve klasik sinefili ayrımlarının belirsizleştiği, birbirinin yerine geçtiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cinephilia, which is synonymous with cinematography, does not mean an ordinary movie consumption act, they are the only representatives of a passionate production branch that includes certain rituals. Cinephiles, who establish a sincere connection with the films with the vision of life in which the cinema is the main axis, have built their own unique taste practices and viewing experiences with the enthusiasm they receive from the cinema. From this point of view, this study, which considers cinephilia as a notion, investigates what kind of taste practices cinephile subjects have and how their film preferences are sociologically positioned. In the first place, the historical development of cinephilia, the classification of cinephiles on the basis of concepts, the habits, tendencies and areas of association of cinephiles were investigated. In the second part, based on Pierre Bourdieu's concepts and discussions, it is examined how tastes create distinctions through films. In this study, pioneered by Bourdieu's theory of taste, the Third and Fourth chapters are devoted to in-depth interviews with twelve cinephiles within the scope of field research. In this study, in which case study was used, it was seen that the film tastes of the participants had a very broad perspective and had a multidimensional structure that extended to various fields and genres. At this point, it has been determined that movie tastes are in a heterogeneous structure. However, it has been observed that the new and classical distinctions of cinephilia, which is described according to the way it relates to cinema, become obscure and replace each other.