Karl Jaspers'in felsefesinde varoluş aydınlanması
The Illumination of existence in philosophy of Karl Jaspers
- Tez No: 73877
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Karl Jaspers, birbirinden farklı biçimlerde, insanın varolma tarzlarım belirler.“Dasein”olarak insan, çeşitli bilimlerce (psikoloji, sosyoloji, antropoloji v.d.) bir araştırma nesnesi olarak ele alınır. İnsan, bu bilimlerin ortaya koyduğu bilgi ile“bilinebilir-kavranabilir bir karaktere sahiptir. Ancak Jaspers'e göre”insan, temelde kendisi hakkında bildiğinden ve bilinenden daha fazladır.“ ”Varoluş“, ”her türlü nesnelliğin ötesinde“insanın asıl gerçek varlığıdır ve o felsefe yapmanın konusudur. Varoluşun kendine özgü bir dili vardır. Bu, ”işarefler (signa) diridir. İnsan“Kavram'la. açıklanabilir bir yapıdan varoluş olarak ”işaret“ lerle kendisini aydınlatma sürecine girmektedir. Varoluş, kendi işaret dillerinden ”iletişim“, ”sınır durumlar“ ve ”özgürlük“ sayesinde kendisini aydınlatmaktadır. Dasein olarak insan, sınır durumlar içerisinde varoluşunun farkına varır. Sınır durumlar, ”mümkün varoluşu“ sarsar ve uyandırır. Mümkün varoluşun uyanması, sınır durumların asıl işlevidir. ”Sınır durumları tecrübe etmek ve varoluş olmak aynı şeydirler“. ”Varoluşsal iletişim“ kendi varoluşlarını arayan iki insanın arasındaki iletişimdir. ”Yalnızlık“, ”Açık Olma“, ve ”Sevenlerin Savaşımı“ bu iletişim içinde yer alan özelliklerdir. Varoluşsal iletişimde insanın bir ”başkası“yla. özgür olması söz konusudur. Kari Jaspers'in ”Varoluş Aydınlanmasının asıl işaret i"olarak belirlediği özgürlük, varoluşu ortaya koymaktadır. İnsanın varoluşunun gerçekleşmesi onun özgür olması anlamına gelmektedir. Özgürlük sorununun kaynağı, sorunuortaya koyan insanın dışında değildir. Varoluşun olanaklılığından gelen sorun özgürlüğe, kendisini gerçekleştirmesi çağrısında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Karl Jaspers determines different kinds of being of man. As being“Dasein”, man is considered as an object of scientific study of various sciences, psychology, sociology, anthropology and so on. Man has a“knowable-comprehensible”character within the framework of knowledge provided by these sciences.However, according to Jaspers,“man is essentially more than what he knows and what is known about himself''' ”Existence“, ”beyond all objectivity“, is essential, real being of man, and it is the subject of doing philosophy. Existence has a language peculiar to itself. This is a language of ”signs“ (Signa). From an explicable structure by ”consepts,“(Begriff) man has, as existence, entered the process of illuminating itself by ”signs.“ Existence illuminates itself by means of ”communication, (Kommunikation)“ ”borderline cases (Grenzsituation)“ and ”freedom“ (Freiheit) among its languages of signs. As being Dasein man becomes aware of its existence within borderline cases. Borderline cases shake and awaken ”possible existence.“ (Mögliche Existenz) Awakening the possible existence is the main function of the borderline cases. ”To experience the borderline cases is the same with to be existence.“ ”Existential communication“ (Existentielle Kommunikation) is the communication between two men who look for their own existence. ”Loneliness,“ (Einsamkeit) ”being open“(Offenbarwerden) and ”lowers fight“ (liebenden Kampf) are properties taking place in this communication. Man becomes free with the ”other“ (Andere) in the existential communication.IV Freedom, determined by Karl Jaspers as the ”essential sign of illumination of existence" (eigentliches signum der Existenzerhellung) occurs by means of existence. Realization of existence of man means his being free. The source of the problem of freedom is not out of man. The problem coming from the possibility of existence appeals to freedom to realize itself.