1994 yerel seçimlerinde Refah Partisi'nin mesaj stratejileri
- Tez No: 73878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu çalışmada“siyasal reklamcılık”ilkeleri açısından, Refah Partisi'nin 1994 Yerel Seçimlerinde yazılı basında yer alan ilanları incelemiştir. Bu inceleme yapılırken siyaset, siyasal partiler, iletişim,ikna edici iletişim ve siyasal reklamcılık kavramları ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Siyasal iktidarı ele geçirmek üzere örgütlenmiş kuruluşlar olan siyasal partiler; günümüzde giderek artan biçimde siyasal reklamcılığa başvurmaktadır. 1994 Yerel Seçimlerinde diğer siyasal partiler gibi RP'de siyasal reklamcılık yöntemlerinden yararlanmıştır. RP Genel Merkezi tarafından hazırlatılan ilanlar mart ayının ortalarından itibaren Hürriyet, Milliyet, Sabah ve Türkiye gazetelerinde yarım sayfa ve siyah beyaz olarak yayınlattırılmıştır. RP'nin yazılı basında yer alan ilanları yayınladıkları iletişim kanalının genel ortamından, ülke gündeminden, yazılı basının özelliklerinden etkilenerek hedef kitlelere ulaşmışlardır. RP'nin tek tek ele alınarak propaganda da kullanılan yöntemler, siyasa l reklamcılık dili ve seçim sonuçlarına etkileri açısından değerlendirilmiştir. C Bu ilanlara baktığımızda mesajların genel olarak şu kapsamda düzenlendiğini söyleyebiliriz; Rakiplerin geçmişteki başarısızlıklarını hatırlatıcı içerik, partiyi diğer partilerden ayırt edici içerik, güven uyandırıcı içerik, vaatlere dayalı içerik. Mesajların kapsamı açısından bakıldığında RP pozitif siyasal reklamcılık kapsamında değerlendirilebilecek bir seçim kampanyası yürütmüştür denilebilir. Rakipleri kötüleyen, olumsuz yargılar bildiren ifadelerden özellikle kaçınan RP negatif siyasal reklama çok az başvurmuştur. Normatif siyasal reklamcılık olarak değerlendirilebilecek genel bilgi verici mesajlara ise yazılı basın ilanlarında hiç yer vermemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, advertisements broadcasted by the political party Refah (“The Welfare party”) during the 1994 local elections in the press were examined in terms of“political advertising”. The definitions“politics”,“political parties”,“communication”,“persuasive communication”and“political advertising”were considered in detail. Organised for the purpose of achieving the political authority, political parties apply to political advertising increasingly every day. In the 1994 local elections, as well as many other parties, the party Refah made use of political advertising methods. The ads prepared by the Refah main office were published in Hürriyet, Milliyet, Sabah and Türkiye from the middle of March in half and full-page B&W format. The ads published by Refah reached their target under effect of the overall communication media, the country agenda and due to the characteristics of the press. These ads given by Refah were also examined individually and evaluated in terms of the methods used in political propaganda, jargon of political advertising and their effect on the election results. When these ads were observed, one could state that the messages are arranged within the following scope: Content reminding of preceding failures of the opponents, content differentiating the party from others, content pronouncing confidence, content based on promises. When considered in terms of the scope of messages, one could state that Refah carried an election campaign within the scope of positive political advertising. Particularly avoiding negative judgments on opponents or speaking ill of other parties, Refah made very little use of political advertising. Messages giving overall information that could be considered as normative political advertising, on the other hand, almost never took place in the press.