Karl Jaspers düşüncesinde Tanrı, özgürlük ve etik kavramları
The concepts of God, freedom and ethics in the thought of Karl Jaspers
  1. Tez No: 857755
  2. Yazar: MELİKE ÇİNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Varoluşçu felsefenin Alman temsilcilerinden biri olan Karl Jaspers'a göre, Varoluş Tanrı ile ilişkili bir kavramdır. İnsanın varoluş bilincini Tanrı'ya ulaşmakla elde ettiğini söyleyen Jaspers, insanın özgürlüğünü de Tanrı'ya ulaşması ile ilişkilendirir. İnsan esasen Tanrı'yı bilebildiği ölçüde özgürdür ve onun bu özgürlüğü Tanrı tarafından insana hediye edilir. Kendi özgür irade ve isteğiyle kendini gerçekleştirmiş olan insan ise ahlaki bakımdan doğru olanı da gerçekleştirmiştir. Bu çalışmada Jaspers'ın Tanrı, Özgürlük ve Etik kavramları ve aralarındaki ilişki ele alınmıştır. Bu bağlamda, onun varoluş felsefesini, varoluş aydınlanmasını ve varlığın üç noktası olarak açıkladığı Dünya, İnsan ve Tanrı varlığını ele alışı incelenmiştir. Jaspers varlıktan var oluşa gidişi, insan varlığını ele alarak incelemiştir. İnsanın varoluşunu aydınlatmasında Tanrı'ya ulaşmasıyla birlikte Tanrı ve Aşkın Varlık kavramının Jaspers için önemi üzerinde durulmuştur. Tanrı inancına sahip bir varoluşçu olarak Jaspers, insanın varlığını da özgürlüğünü de Tanrı sayesinde kazandığını söyler. İnsan özgürdür, çünkü Tanrı vardır. Onun özgürlük ve etik düşüncesi insanın özgürlüğü, sorumluluk, suç ve kötülük kavramlarını beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
According to Karl Jaspers, one of the German representatives of existential philosophy, existence is a concept related to God. Saying that man attains his existential consciousness by reaching God, Jaspers associates man's freedom with reaching God. Man is essentially free to the extent that he can know God, and his freedom (this freedom) is gifted to man by God. A person who has realized himself with his free will has also realized what is morally right. Jaspers' concepts of God, freedom and ethics and the relationship between them are discussed. In this context, his philosophy of existence, the enlightenment of existence, and his treatment of the existence of the world, man and God, which he explains as the three points of existence, were examined. Jaspers examined the process from being to existence by considering human existence. The importance of the concept of God and Transcendent Being for Jaspers is emphasized, as man reaches God in enlightening his existence. As an existentialist who believes in God, Jaspers says that man gains his existence and freedom thanks to God. Man is free because God exists. His idea of freedom and ethics brought with it the concepts of human freedom, responsibility, crime and evil.