Türkiye'de Kredi Garanti Fonu A. Ş. kefaleti etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the efficiency of Credit Guarantee Fund in Turkey
  1. Tez No: 738770
  2. Yazar: ESRA BEZİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAATÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tüm dünya ekonomilerinde, küçük ve orta bütçeli işletmelerin gelişimine yardımcı olmak üzere en az bir tane destek kuruluşu bulunmaktadır. Ekonomik kriz ve buhran dönemlerinde bu kuruluşlara olan ihtiyaç artmakta olup, piyasayı canlandırmak üzere yeni destek ve politikalar geliştirmeleri beklenmektedir. Türkiye'de de bu amaçla kurulan Kredi Garanti Fonu A. Ş. yaklaşık 30 yıldır işletmeleri desteklemeye devam etmektedir. Türkiye'nin Hazine ve Maliye Bakanlığı destekli tek kefalet kuruluşu olan KGF, iktisadi faaliyetlerin daraldığı buhran dönemlerinde geliştirdiği yeni kefalet projeleri ile piyasayı canlandırmaktadır. Ekonomik kriz ve buhran dönemlerinde Hazine tarafından KGF'ye sağlanan fonlar artırılmaktadır, bu sebeple KGF'nin bir iktisat politika aracı olarak kullanıldığını söylemek de mümkündür. Son dönemde otoritelerin eleştirilerine maruz kalan KGF, bilhassa pandemi döneminde, sadece 166 çalışanı ile çok kısa bir zaman zarfında piyasaya 200 milyar TL'ye yakın bir kefalet hacmi sağlamıştır. KGF kefaletinin daha likit bir teminat olması sebebiyle bankaların kredi verme iştahını artırması, iktisadi faaliyetleri hızlandırması ve ekonomiye olumlu etki etmesi beklenmiştir. Bu beklentiler üzerine KGF kefaletinin, temel makro ekonomik göstergeler olan enflasyon ve işsizlik oranı üzerindeki etkilerini test etmek üzere bu çalışma hazırlanmıştır. KGF ve TÜİK web sitesinden alınan, 46 aylık veriler üzerinde yapılan eşbütünleşme ve VAR analizleri sonucunda KGF kefaleti ile enflasyon ve işsizlik oranları arasında bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In all countries, there is one foundation to help small and medium budget businesses. The need for these foundations increases at times of economic crisis and depression and it is expected that there will be new support policies in the market. Credit Guarantee Fund (CGF) was established for this purpose in Turkey, and it has continued to support businesses for nearly 30 years. CGF is Turkey's only credit guarantee institution supported by the Ministry of Treasury and Finance. In times of economic crisis and depression, the funds which are provided to CGF by the Ministry of Treasury and Finance are increased. For this reason, it can be possible to say that CGF is used as an economic policy instrument. Recently, authorities have been argued about CGF. However, during the pandemic period, with only 166 employees, it provided a guarantee volume of nearly 200 billion TL to the market in a very short time. In fact, the CGF is a stonger collateral, it is expected that banks would increase their lending attitude and positive effect on the economy. For these expectations, this study was prepared to evaluate the effects of CGF guarantee on inflation and unemployment rate, which are the main macroeconomic indicators. Data were obtained from the CGF and TUIK websites. As a result of the cointegration and vector autoregression analyses which were constituted with 46-month data, no relationship was found between the CGF guarantee and inflation and unemployment rates.