Kredi garanti fonlarının Türk bankacılık sektöründe adaptasyon süreci ve eğitim gerekliliklerinin belirlenmesi
Adaptation process of credit guarantee funds to Turk banking sector and determination of training necessities
  1. Tez No: 133928
  2. Yazar: BURÇİN ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Dünyada ve Türkiye'de kredi kullanımındaki en önemli sorun olan kredi teminatı Kredi Garanti Sistemi garantörlüğünden faydalanılarak çözümlenebilmektedir. Kredilerin geri ödenmeme riskine karşı geliştirilen Kredi Garanti Sistemi, beklenmeyen değişmelere karşı koruma sağlamakta, ancak riski ortadan kaldırmamaktadır. Kredi Garanti Sistemi risk paylaşımını sağlayarak, riskin banka, kredi müşterisi ve kredi garanti kurumu arasında dağıtılmasını esas almakta ve risk sonucu doğacak olası zararların tek bir kurum üzerindeki etkisini azaltmayı hedeflemektedir. Sistem riski riskten daha az kaçınanlara devreden fınansal bir araçtır. Küçük ve orta boy işletmelerin finansmanında önemli bir araç olan Kredi Garanti Sistemi gelişmiş pek çok ülkede kefalet bankası olarak faaliyet göstermektedir. Türkiye'de bu sistemin tek temsilcisi olan Kredi Garanti Fonu işletme ve Araştırma A.Ş.'nin de güvenilirliğinin ekonomik, hukuki ve kurumsal olarak sağlanarak daha geniş bir kitleye daha etkili bir şekilde ulaşabilmesi için gelişmiş ülkelerdeki örnekleri gibi kefalet bankası olarak örgütlenmesi gerekliliği bulunmaktadır. Almanya'da İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra uygulanmaya başlanan Kredi Garanti Sisteminin temsilci kurumları olan kefalet bankalarının Almanya'nın savaş sonrası kalkınmasına önemli katkılar sağlaması ve her eyalette bulunan Kefalet Bankalarının, halen, Alman ekonomisinin kalkınmasında önemli bir role sahip olması, Türkiye'de de Kredi Garanti Sisteminin geliştirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın amacı, teminat problemi nedeni ile krediye ulaşamayan küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik faaliyetlerini devam ettirebilmelerini sağlamanın yaraşıra, hayata geçirilemeyen projelerin hayata geçirilmesini sağlamada banka, işletme ve ekonomi açısından Kredi Garanti Sistemi'nin önemini ortaya koyarak, Türkiye'de bu sistemin tek temsilcisi olan Kredi Garanti Fonu A.Ş.'nin kefalet bankası olarak örgütlenmesi durumunda bankalara, küçük ve orta boy işletmeler ile ekonomiye sağlayacağı faydaların tartışılmasıdır. %c yükseköğretim kukuu? DOKÜMANTASYON MIRKIZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Credit guarantees have been advocated as a means to entice reluctant lenders to lend to clientele and subsectors of interest to governments and donors, such as manufactured sector, small and medium enterprises. Several assumptions, often unstated, are usually made when guarantees are utilized. First, it is assumed that the targeted borrowers do not have sufficient physical or other collateral normally required by lenders so they are credit rationed by commercial lending institutions. Second, it is assumed that the lenders percieve this clientele to be risky so they will not make a socially desirable amount of loans to them without special inducements. By sharing lending risks through a guarantee, it is expected that the lenders will be willing to make more loans to the credit rationed clients. It is assumed that by offering partial coverage, the funds used to support guarantees are leveraged so more borrowers are benefitted than would occur if the same funds were used for rediscounting targeted loans. Furthermore, there is often an expectation that once they are induced to lend, the lenders will discover that these clientele are really not that risky, so that future loans can be made profitably without guarantees, or at least that the guaranteed borrowers will eventually graduate to nonguaranteed loans. This thesis discusses the key issues concerning the theory, design and evaluation of credit guarantee schemes implemented to increase bank lending to small and micro enterprises and to the manufactured sector in Turkey. Several unresolved issues regarding credit guarantee systems in Turkey are identified.