تعامل الرَّسول-صلّى الله عليه وسلّم- مع الأزمات الاقتصاديّة دراسةٌ تحليليّةٌ ٌ
Peygamber efendimizin ekonomik krizlere karşı tutumu: İleriye dönük bir analiz
  1. Tez No: 738794
  2. Yazar: OTHMAN MOHAMMED OMAR OMAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN DELİL GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tahıllar ve Tane Baklagiller Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hiç şüphe yok ki İslam, devletin ekonomik durumuna büyük önem vermiş ve bu, malı muhafaza eden kanun ve ilkeleriyle açıkça ortaya konmuş, hatta malın korunmasını beş temel zaruretten biri kılmıştır. Günümüzde ise dünyayı sarsan, pek çok ülkeyi şaşkına çeviren ekonomik krizler ortaya çıkmıştır. Buradan ve az önce zikredilenlerden hareketle bu araştırma, Peygamber Efendimiz'in kendi döneminde meydana gelen ekonomik krizlerle nasıl başa çıktığını göstermeye çalışmaktadır. Araştırma, İslam Devleti'nin başlangıcındaki ekonomik koşullarını incelemeye odaklanmış ve Peygamber'in ekonomik krizlerle başa çıkma yaklaşımına ulaşmak için hicret öncesi ve sonrası ekonomik faaliyetler ve krizleri ele almıştır. Araştırmacı bu araştırmada analitik ve tümevarımsal metotlara dayanarak hadisleri toplayıp ekonomik krizlerin nedenleri açısından incelemiş ve onlardan Peygamber'in bu krizlerle nasıl başa çıktığını çıkarmıştır. Giriş ve üç bölüm halinde olan bu çalışmanın birinci bölümünde araştırmacı ekonomik kriz kavramının kavramsal çerçevesinden bahsetmiştir. İkinci bölümde araştırmacı, hicret öncesi ve sonrası üzerinde durarak Peygamber Efendimiz (sav) zamanındaki ekonomik durumdan bahsetmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Peygamber Efendimiz (sav)'in krizlerle baş etme konusundaki yaklaşımı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak araştırmacı bir takım sonuç ve önerilere ulaşmış olup bunlardan en öne çıkanları şunlardır: Peygamber Efendimiz (sav) birbirinden farklı birtakım ekonomik krizler ile karşılaşmıştır. Bunlardan tek seferde çözülüp ortadan kaldırılan ekonomik krizler olduğu gibi, ta ki çözümü yüce Allah'tan ayetlerin indirilmesiyle gelinceye kadar ilerleyen ve etkili olan ekonomik krizler de mevcuttur. Bunlara ek olarak müslümanlar üzerindeki şiddetini hafifletecek tedavilerin yer aldığı üçüncü bir grup ekonomik kriz de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that Islam has paid great attention to the economic situation of the state, and this is clearly demonstrated through its legislation and laws that preserve money. Indeed, it has made preserving money one of the five necessities (Al-daruriyat al-khams). Today, economic crises have emerged and shook the world and caused confusion to many countries. Therefore, this research came to illustrate how the Messenger P.B.U.H would have dealt with these economic crises. The researcher discussed the economic conditions of the Islamic state at its beginning, and shed light on the economic activities and its crises, before and after the Hijrah, in order to identify the Prophetic approach in dealing with economic crises. The researcher used the analytical and inductive approaches, collecting hadiths and studying them in terms of the causes of economic crises, and deduced from them how the Prophet P.B.U.H dealt with these crises. The first chapter presented the conceptual framework of the concept of economic crisis. In the second chapter, the researcher examined the economic situation in the time of the Prophet P.B.U.H before and after the Hijra. Finally, the third chapter identified the prophetic approach in coping with crises. In conclusion, the study shows that the ways of the Prophetic approach in dealing with the crises that he faced were variant. Some of the crises were eliminated at early stage all at once, while more complicated crises could not be solved until Allah S.W.T resolved them through revelation. In addition, there are other crisis the Prophet P.B.U.H handled by providing treatments to ease their severity on Muslims.