The impact of recessions on gendered employment patterns in Turkey
Türkiye'de ekonomik durgunlukların cinsiyete dayalı istihdam örüntüleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 738795
  2. Yazar: ÖZGE İZDEŞ TERKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Utah
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Tez, Türkiye'deki ekonomik çevrimler ve özellikle durgunluklar sırasında cinsiyete dayalı istihdam örüntülerinin sonuçlarını incelemektedir. İnceleme dönemi, spekülatif büyümeye dayanan bir ekonomik ortam yaratan ve üç ekonomik krize (1994, 1999 ve 2001) ve 1991'de ekonomik daralmaya yol açan 1989'da Türkiye'de finansal liberalleşmenin tamamlanmasıyla başlar. Ortaya koyduğumuz sorular şu şekildedir: a) işverenlerin işgücü talebi davranışı, ekonomik durgunluklar sırasında artan maliyet baskısına nasıl tepki verir? b) kriz dönemlerinde kadınlar erkeklere göre daha 'kolay vaz geçilebilir' işgücü müdür? c) kadınlar, dar bir iş yelpazesinde kümelenmiş olmaları nedeniyle korunurlar mı, ya da d) artan maliyet baskısı altında daha çok tercih edilen bir işgücü türü haline mi gelirler? Başka bir deyişle, ekonomik daralma dönemlerinde istihdam örüntülerindeki değişimin cinsiyet temelinde nasıl farklılaştığı sorusunun yanıtını bulmaya çalışıyoruz. Bu soruları ampirik olarak araştırmak için, öncelikle ekonomik durgunluk/kriz dönemlerinde kadın istihdamındaki değişimi nedenlerine göre ayrıştırıyoruz. Daha sonra kadın istihdamının çevrimselliğini zaman serisi analiziyle toplam imalat sanayi düzeyinde ve ardından sabit etki ve rastgele etkiler metoduyla 2 haneli imalat sanayi alt sektörleri düzeyinde analiz ediyoruz. Çevrimsellik analizinin son aşamasında, kadın istihdamının ekonomik çevrimlerin ve istihdam çevrimlerinin genişleme/büyüme dönemlerine ve daralma/kriz dönemlerine eşit derecede duyarlı olup olmadığını görmek için çevrimlerin yükseliş ve düşüş dönemleri seçilerek ilerlenmiştir. Ayrıştırma analizi, her krizi ayrı ayrı analiz etmemizi sağlamış, 1990'lı yıllarda kadınlar için nispeten elverişli işgücü piyasası atmosferinin daralma dönemlerinde de tersine dönmediğini göstermiştir. Öte yandan 1991 daralması ve uzun vadeli işsizlik sonuçları olan 2001 krizinden kadınların orantısız bir şekilde etkilendiğini gördük. Ayrıca ayrıştırma analizi, değişen istihdam beklentileri ile daralma dönemlerinde kadınların işgücüne katılımı arasında güçlü bir bağ olduğunu da ortaya koymuştur. Kadın istihdamının çevrimselliğinin sektörel analiz bulguları, kent işgücü piyasasında kadın istihdamının ekonomik çevrimlerle paralel hareket ettiğini ve kadın istihdamının erkek istihdamına kıyasla istihdam dalgalanmalarına daha duyarlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kadın istihdamının kadınların daha fazla paya sahip olduğu sektörlerde çevrimlere çok daha fazla duyarlı olduğu görülmektedir. İmalat sektörünün daha detaylı analizi, kadın istihdamının yoğunlaştığı sektörlerde (tekstil gibi) kadınların, gizli rezerv işgücü olarak işlev gördüğünü ortaya koymaktadır. Öte yandan kadınların işgücü içinde marjinal düzeyde temsil edildiği sektörlerde kadınlar istihdam dalgalanmalarından nispeten korunabilmektedir. Son önemli bulgu, kadınların imalat sektöründe ekonomik genişleme/büyüme dönemlerine kıyasla ekonomik krizlerden daha çok etkilendikleridir.
Özet (Çeviri)
The dissertation investigates the consequences of gendered employment patterns during economic cycles and recessions in Turkey. The period of examination starts with the completion of financial liberalization in Turkey in 1989, which created a speculative growth-led economic setting and led to three economic crises (1994, 1999, and 2001) and an economic contraction in 1991. The questions we are posing are: a) how does employers' labor demand behavior respond to the intensifying cost pressure during economic recessions? b) are women more 'disposable' compared to men in crisis times? c) are they protected due to the fact that they are clustered into a narrow range of jobs, or d) do they become a preferred type of labor under intensifying cost pressure? In other words, we seek to understand the changes in gendered employment patterns during contractions. In order to empirically investigate these questions, we decompose the change in female employment during economic recessions and we analyze the cyclicality of female employment primarily with time series analysis at the aggregate level, and then with a fixed and random effects method, using panel data at the manufacturing 2-digit subsectoral level. Finally, the cyclicality analysis is advanced by making a distinction between upturns and downturns of the cycles to see whether female employment is equally sensitive to booms and busts of the economic and employment cycles. Decomposition analysis allowed us to analyze each crisis separately and showed that relatively favorable labor market atmosphere for women in the 1990s have not been reversed during the contraction periods as well. On the other hand, we find that women have been disproportionately affected from the 1991 contraction and the 2001 crisis which had long-term unemployment consequences. The decomposition analysis also revealed the fact that there is a strong connection between changing employment prospects and labor force participation of women during the contraction periods. The findings of the sectoral analysis on cyclically of female employment indicate that female employment in the urban labor market moves procyclically and female employment is disproportionately sensitive to employment fluctuations compared to male employment in the urban labor market, and in sectors where women have a greater share. A more disaggeragated analysis of the manufacturing sector only shows that women function as the latent reserve in sectors where women are concentrated in large numbers (such as textiles). On the other hand, in sectors where women have a marginal representation, women can be relatively protected from the employment fluctuations. The final major finding is that women are unevenly affected from economic crises compared to economic booms in the manufacturing sector.