الأحكام الشرعية في المرابحة المصرفية 'مصرف جيهان للتمويل الإسلامي نموذجاً'
Banka murabahasında şeri hükümler: Cihan İslami Finans Bankası örneği
  1. Tez No: 738797
  2. Yazar: MOHAMMED MAHFOODH SULAIMAN SHERWANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAMELDEEN KHALIL FARAG MOHAMMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bankacılık işlemleri modern yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olup, bu işlemlerin çoğu yatırım ve fon geliştirme amaçlıdır. Ancak bu tür işlemler İslami bankalarda klasik konvansiyonel bankalardan farklıdır. Bu bankalar kalkınma esaslı faaliyetlerinin çoğunu haram kılınmış olan faiz temelleri üzerinde yönetirken, İslami bankalar mali işlemlerinin çoğunu, her türlü riba kirliliğinden uzak, meşru ticaret ilkeleri üzerine kurarlar. Bu bağlamda Murabaha, İslami bankaların yatırım yapmak ve fon geliştirmek için kullandıkları en başarılı ve önemli yöntemlerden biridir. Bu gaye ile tezde, İslam şeriatının ruhuna uygun bir şekilde ele alıp istenilen gelişmeyi sağlayan şeri murabahanın en önemli yönlerini Allah'ın ve Resulü'nün (s.a.v.) yasakladığı şeylerden kurtulmanın nasıl mümkün olduğunu gösteren murabaha satışlarından örnekler toplamaya çalıştım. Dolayısıyla araştırma, murabaha kavramını, meşruiyetini, esaslarını ve şekillerini açıklamak açısından bankacılık sektötündeki haliyle murabahayı açıklamayı amaçlamaktadır. Ayrıca bankacılık murabahasının hükmünü ve mahiyetini açıklamayı ve İslami bankalarda murabaha yoluyla gerçekleştirilen finansmanın yüzdesini netleştirmek de tezin amaçlarındandır. Tezde her ne kadar fıkhi murabaha hakkında yazıp hükmünü detaylı olarak anlatsam da, özellikle Murabaha lil amiri biş-şira veya bankacılık murabahası denen şekliyle Murabaha konusuna özen gösterdim. Bunun yanında benden önce konuyu doğrudan benim gibi ele alan kimsenin olmadığını da görmüş oldum. Bu çalışma ile Yüce Allah'tan beni faydalandırmasını ve bu mütevazi çalışmayı okuyanların da istifa etmelerini sağlamasını temenni ediyorum.
Özet (Çeviri)
Banking transactions have become indispensable to modern life, and most of these transactions aim to invest and develop funds, but this type of transaction differs in Islamic banks from that in conventional ones. Whereas when these banks perform all of its activities relying on forbidden usurious bases, the Islamic banks do all their financial functions on the basis of legal dealing (Shariah compliant), away from the impurities of usury in all its forms and types. Murābaḥa (cost-plus financing) is one of the most successful and most important methods by which Islamic banks take their way towards investing and developing funds. In this research, I tried to collect cases of profitable sales, showing how it is possible to get rid of what the Shariah forbade, while addressing the most important aspects of legitimate profit earning in a manner consistent with the spirit of Islamic Shariah and achieving the desired development. Therefore the research aims to clarify the law of Murābaḥa (cost-plus financing) in terms of explaining its concept, legitimacy, pillars and types. Furthermore, it also aims to explain the ruling of Murābaḥa (cost-plus financing), and to clarify the rate of financing through Murābaḥa in Islamic banks, although I wrote about Murābaḥa in the jurisprudential context and explained its ruling in details, but I was particularly focused on Bank-related Murābaḥa or Murābaḥa upon the purchaser's order transaction, in a way that this topic have never been addressed the way I did.