İki darbe arasında Van Milletvekilleri (1960-1980)
Van Deputies between the two coups (1960-1980)
- Tez No: 738796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Devletler var olduğundan bu yana günümüze kadar toplumlar, hükümetler, sürekli darbelere maruz kalmışlardır. Her ne kadar toplumlar darbelere karşı mücadele etse de darbe her zaman toplumların kanayan bir yarası olmuştur. Darbeler toplumu olumsuz etkilemekle birlikte siyasi yaşamı da her zaman kesintiye, demokratikleşme aşamalarını sekteye uğratmış ve içinde bulunulan mevcut durumların gerilemesine sebep olmuştur. Türkiye Cumhuriyetine baktığımızda 27 Mayıs 1960 darbesi ile 12 Eylül 1980 darbesi arası Türk siyasi yaşam için büyük önem teşkil etmektedir. Yapılan darbeler sadece o günü etkilemekle kalmayıp bu kalıntıları günümüze kadar uzanmış olduğundan teze başlarken darbeleri ayrıntılı bir şekilde incelemek faydalı olacaktır. 1960-1980 yılları arasında Van Milletvekilleri konulu tezin amacı iki darbe arasında aynı zamanda bir darbeden önce ve bir darbeden sonra ülkemizin içinde bulunduğu durumu, meclisi ve mecliste yer alan Van Milletvekillerini nasıl etkilediği o sırada ülkemizde yaşanan gelişmelerin ülkenin içinde bulunduğu siyasi oluşumları objektif bir biçimde ele almak ve değerlendirmeleri ortaya koymaktır. Çalışma iki bölüme ayrılmış olup birinci bölümde 1960-1980 yılları arasında Türkiye'nin siyasi yaşamı, çok partili hayata geçiş, Demokrat Parti dönemi, 1960 Darbesi ve etkileri ve 12 Temmuz 1971 Muhtırasını, ikinci bölüm ise 1960-1980 Van Milletvekillerinin özgeçmişlerini, meclis faaliyetlerini ve ülkemize yaptıkları katkıları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the existence of states, societies and governments have been subjected to constant blows. Although the societies struggled against the coups, the coup has always been a bleeding wound of the societies. While the coups affected the society negatively, they always interrupted the political life, disrupted the democratization stages and caused the current situations to regress. When we look at the Republic of Turkey, the period between the 27 May 1960 coup and the 12 September 1980 coup is of great importance for Turkish political life. Since the coups did not only affect that day, but these ruins have reached the present day, it will be useful to examine the coups in detail when starting the thesis. The aim of the thesis on the Van Deputies between the years 1960-1980 is to objectively examine the situation in our country between two coups, before and after a coup, how the developments in our country at that time affected the parliament and the Van deputies in the parliament, in an objective way. to receive and present evaluations. The study is divided into two parts. includes their contributions to our country.