25-45 yaş arası özel sektör çalışanı beyaz yakalıların kendilerinde algıladıkları iş stresinin ve sosyal medya kullanımının yeme tutumlarıyla ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between the age of 25-45 private sector employees with eating attitudes and the perceived work stress and social media use of white collar employees
- Tez No: 738809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİS ÖZERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 25-45 yaş arası özel sektör çalışanı beyaz yakalıların kendilerinde algıladıkları iş stresinin ve sosyal medya kullanımının yeme tutumlarıyla ilişkisinin incelenmesidir. Toplamda 402 kişi ile yapılan çalışmada, kendilerinde algıladıkları iş stresi, sosyal medya kullanımı ve yeme tutumları sırasıyla İş Stresi Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği – Yeme Tutumu Ölçeği uygulanarak ölçülmüştür. Bunlara ek olarak, örneklemi daha iyi betimleyebilmek adına demografik değişkenlerden oluşan Kişisel Bilgi Forumu'nu doldurmaları istenmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerle yapılan korelasyon analizinde, yeme tutumlarının iş stresi ve sosyal medya kullanımı ile pozitif yönde ve anlamlı bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Benzer şekilde, iş stresi ve sosyal medya bağımlılığı arasında da pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki çıkmıştır. Demografik değişkenlere dair analizlerde, iş stresi ve yeme tutumlarında cinsiyet ve yaş düzeyinde anlamlı farklılıklar görülmüştür. İş stresi puanlarının kıdem sürelerine bağlı olarak değiştiği anlaşılmaktadır. 1-5 yıl arası kıdeme sahip olanların iş stresi düzeyleri daha fazla kıdeme sahip olanların iş stresi düzeylerinden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda, sosyal medya bağımlılığı ve iş stresinin yeme tutumları ile ilişkisini incelemek için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Sonuç bir bütünlük içinde değerlendirildiğinde sosyal medya bağımlılığı ve iş stresinin yeme tutumlarını orta düzeyde anlamlı bir şekilde yordadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between self-perceived job stress and social media use with eating attitudes of white-collar private sector employees aged 25-45. In the study conducted with 402 people in total, their perceived job stress, social media use and eating attitudes were measured by applying the Job Stress Scale, Social Media Addiction Scale – Eating Attitude Scale, respectively. In addition to these, they were asked to fill out the Personal Information Forum, which consists of demographic variables, in order to better describe the sample. In the correlation analysis made with the data obtained from the study, it was found that eating attitudes had a positive and significant relationship with job stress and social media use. Similarly, a positive and significant relationship was found between job stress and social media addiction. In analyzes of demographic variables, significant differences were observed in job stress and eating attitudes at the level of gender and age. It is understood that job stress scores vary depending on their seniority. The job stress levels of those with a seniority of 1-5 years were found to be significantly higher than the job stress levels of those with more seniority. For the purpose of the research, Multiple Linear Regression Analysis was conducted to examine the relationship between social media addiction and job stress and eating attitudes. When the result is evaluated as a whole, it can be said that social media addictation and job stress predcit eating attitudes in a moderate way.