Tek ebeveynli ailelerin çocuk yetiştirmede yaşadıkları sorunlar ve bu sorunlarla baş etme yöntemleri
The problems experienced by single parent families inchild raising and methods of coping with these problems
- Tez No: 738816
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Aile, hem toplumun en küçük birimi olarak tanımlanmakta hem de bireylerin toplumla ve sosyal çevresiyle karşılıklı ilişkiler geliştirmesini sağlayan önemli bir birim olarak görülmektedir. Aile, milli kültürün gelecek kuşaklara aktarılması, çocukların sosyalleştirilmesi, biyolojik, psikolojik ve ekonomik tatmin fonksiyonlarının gerçekleştirilmesi açısından son derece önemli bir kurumdur. Fakat toplumların geçirmiş olduğu değişim ve dönüşümler aile yapılarını da etkilemiş ve farklı formlara dönüşmesine yol açmıştır. Bu farklı aile formlarından birinin de günümüzde oldukça yaygınlık gösteren tek ebeveynli aileler olduğu söylenebilir. Tek ebeveynli ailelerin artış göstermesine neden olan faktörlere bakıldığında terk, ölüm, boşanma ve tercih sonucu olduğu görülmüştür. Ancak tek ebeveynli aile yapılarının ortaya çıkma nedenlerine bakıldığında boşanma sonucu meydana gelen aile yapılarının daha fazla olduğu görülmektedir. Tek ebeveynli aile, farklı nedenlerle yalnız kalmış annenin ya da babanın çocuğun sorumluluğunu tek başına üstlendiği aile tipi olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda pek çok ülkede görüldüğü gibi ülkemizde de tek ebeveynli aile yapılarında bir artış meydana geldiği görülmektedir. Bu artışı etkileyen en önemli neden ise, boşanma olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yeni aile oluşumu meydana gelirken beraberinde birtakım karmaşık ve çok yönlü sorunlar da getirmektedir. Bu sorunlar, ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunlar olarak görülebilir. Farklı yönlerden bireyleri etkileyen bu sorunlar, tüm toplumsal yapılarda aynı etkiyi göstermeyebilir. Çünkü her bireyin içinde yaşadığı toplumsal çevre ve toplumsal çevresinin gelişmişlik düzeyi birbirinden farklılık arz etmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma hem geleneksel hem de modern özellikleri bünyesinde barındıran bir kent özelliği gösteren Van ilinde, boşanma sonucu meydana gelen ve farklı demografik özelliklere sahip tek ebeveynli ailelerin çocuk-çocuklarını yetiştirirken yaşadıkları sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunların neler olduğuna odaklanmaktadır. Ayrıca çocuk-çocuklarının sorumluluklarını üstlenen ebeveynlerin yaşadıkları bu sorunlarla nasıl baş etmeye çalıştıkları irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışma, Van ilinde yaşayan tek ebeveynli ailelerin çocuk-çocuklarını yetiştirirken yaşadıkları sorunları, nitel araştırma yöntemiyle belirlemeyi hedef almıştır. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve çalışma grubunu oluşturan tek ebeveynlerin seçimi ise, rastlantısal olmayan bir örnekleme biçimi olan kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmanın örneklem grubunu Van ilinde boşanma sonucu tek ebeveyn kalan 15 kişi oluşturmuştur. Ancak görüşmeler esnasında tek ebeveynli erkek katılımcıya ulaşım sağlanamadığı için, çalışmaya boşanma sonucu tek ebeveyn kalan 15 kadın dâhil edilmiş ve çalışmanın sonuçları bu görüşmelerden elde edilen bulgulara dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The family is both defined as the smallest unit of the society and seen as an important unit that enables individuals to develop mutual relations with the society and social environment.The family is an extremely important institution in terms of transferring national culture to future generations, socializing children, and realizing biological, psychological and economic satisfaction functions. However, the changes and transformations that societies have undergone have also affected family structures and led to their transformation into different forms. It can be said that one of these different family forms is single-parent families, which is quite common today.When the factors that cause the increase in single-parent families are examined, it is seen that they are the result of abandonment, death, divorce and preference. However, when the reasons for the emergence of single-parent family structures are examined, it is seen that the family structures that occur as a result of divorce are more common. Single-parent family is defined as the type of family in which the mother or father who is alone for different reasons assumes the responsibility of the child alone.In recent years, it is seen that there has been an increase in single-parent family structures in our country, as seen in many countries.The most important reason affecting this increase is the divorce. While this new family formation is taking place, it also brings with it some complex and multifaceted problems.These problems can be seen as economic, social and psychological problems.These problems, which affect individuals from different aspects, may not have the same effect in all social structures.Because the social environment in which each individual lives and the level of development of her social environment differ from each other. In this context, this study focuses on the social, economic and psychological problems that single-parent families with different demographic characteristics experience while raising their child(ren) in the province of Van, which has the characteristics of a city that embodies both traditional and modern features.The study also tries to examine how parents who take on their child (ren)'s responsibilities try to cope with these problems. Using the qualitative research method, the study aims to determine the problems experienced by single-parent families living in Van province while raising their child (ren).A semi-structured interview form is used to collect the data, and snowball sampling method, which is a non-random sampling method, is used in the selection of single parents forming the study group. The sample group of the study consists of 15 people who were left as a single parent as a result of divorce in Van. However, as the single parent male participant could not be reached during the interviews, 15 women who remained single parents as a result of divorce are included in the study, and the results of the study are based on the findings obtained from these interviews.