2006 yılından sonra kurulan yeni üniversitelerin kentsel değişim üzerindeki rolü: Bingöl örneği
The role of new universities established after 2006 on urban change: Bingol case
- Tez No: 738831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Education and Training, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Eğitim, insanlığın toplumsal yaşama geçişiyle birlikte ortaya çıkmış, oldukça eski bir toplumsal kurumdur. Onun en yüksek seviyesi olan üniversite ise ilk çağlardan günümüze kadar çeşitli şekillerde gelmekle birlikte, günümüzdeki özellikleriyle, ortaçağda kentlerin gelişmesi paralelinde ortaya çıkmıştır. Ortaçağda temel görevi salt eğitim olan üniversitenin karakteristiği toplumsal beklentilere göre sürekli bir değişim arz etmekteydi. 19. yy'dan itibaren dünyada meydana gelen büyük değişim ve dönüşümler birçok toplumsal yapıda olduğu gibi üniversitenin de değişim geçirmesinde önemli bir rol oynamıştır. Temel işlevi itibariyle, bilgi üretiminin önemli merkezlerinden olan üniversite, günümüzde bilgi üretiminin yanında, sosyo-ekonomik ve kültürel alanlar başta olmak üzere birçok alanda kent ile etkileşime geçmektedir. Üniversiteler, demografik, sosyoekonomik ve kültürel özellikleri bakımından, gelişmemiş ya da daha az gelişmiş kentlerde kurulduktan sonra, bu kentlerin alt ve üst yapısal alanlarında önemli değişimleri ortaya çıkarabilmektedirler. Bu nedenle günümüzde, Türkiye'de de üniversiteler, kuruldukları kentlerin toplumsal, ekonomik ve kültürel yapılarını değiştirecek ilave enerjiyi sağlayan ve bu nedenle bölgeler arası eşitsizliği gidermeye katkıda bulunacak kurumlar olarak da görülmektedir. Öte yandan, üniversite ile kent ilişkisinde, ifade edilen etkinin/katkının en üst seviyede olması, iki olgu arasındaki etkileşimlerin yoğun olup olmamasına göre değişim göstermektedir. Nihayetinde üniversite ile kent etkileşiminin yoğun olması aynı zamanda üniversitenin sağlayacağı ilave enerjinin maksimum şekilde kullanılmasına olanak sağlar ve bu durum kentsel değişim için ihtiyaç duyulan önemli bir ilave enerjiyi açığa çıkarabilmektedir. Bu araştırmanın amacı,“her ile bir üniversite”sloganıyla sayıları hızla artarak tüm ülkeye yayılan üniversitelerin, özellikle demografik, ekonomik ve kültürel açıdan görece daha az gelişmiş kentlerdeki etkilerini ve bu kentlerin alt ve üst yapılarında meydana getirdikleri etkileri incelemektir. Bu açıdan, bu örnek olay çalışması, Bingöl Üniversitesinin kurulmasından sonra Bingöl'e sağladığı katkılar, kentin alt ve üst yapısal ilişkilerinde meydana getirdiği değişimleri analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Education is a quite old social institution that emerged in accordance with humanity's passing social life. Although university, as the highest level of education, has reached today diversely, it has come forward in parallel with the development of urbans in the Medieval by having today's characteristics. The characteristics of university which was only education mission in the middle ages has presented changes depending on the social expectations. The big changes and transformations occurred since the 19th century, have played an important role on the change of university as well as the alteration of many social structures. The university, one of important centres of knowledge production as its main function, has interacted with the city in many areas especially, in socio-economic and cultural areas in addition to knowledge production. Universities, in terms of demographic, socio-economic and cultural characteristics, can cause significant changes in the lower and upper structural areas of cities after they are established in undeveloped or less developed cities. Therefore, universities are also seen as institutions that provide additional energy that will change the social, economic and cultural structures of the cities in which they are established, and therefore contribute to the elimination of inequality between regions in Turkey, today. On the other hand, in the relationship between the university and the city, the highest level of the effect/contribution expressed varies depending on whether the interactions between the two phenomena are intense or not. Ultimately, the intense interaction between the university and the city also allows the maximum usage of the additional energy to be provided by the university, and this may procure an important additional energy needed for urban change. The aim of this study is to examine the effects of universities, which spread rapidly and spread all over the country with the slogan“one university for every city”, especially in the cities that are relatively less developed in terms of demographic, economic and cultural, and their effects on the infrastructure and superstructure of these cities. In this respect, this case study analyzes the contributions of Bingol University after its establishment and the changes it brought about in the lower and upper structural relations of the city.