Türkçe öğrenen Türk soylu öğrencilerin hazırlıksız konuşmalarına yönelik yanlış çözümlemesi
A wrong analysis of Turkish noble students learning Turkish about their impromptu talk
  1. Tez No: 738889
  2. Yazar: CEYLAN BAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ana dili veya yabancı dil öğretimi dört temel beceri üzerine kuruludur. Bu beceriler kazanım sırasına göre şu şekildedir: Dinleme, konuşma, okuma ve yazma. Gündelik hayatta iletişim kurmadaki etkisi nedeniyle konuşma becerisi bir adım öne çıkmaktadır. Buna rağmen ilgili alan yazında konuşma becerisinin en az önemsenen ve üzerinde en az çalışma yapılan dil becerilerinden biri olduğu belirtilmektedir. Konuşma sırasında yapılan yanlışlar, bu becerinin nitelikli bir biçimde kazandırılmasının önündeki önemli bir engeldir. Türkçe öğrenen Türk soylular da hedef dil ile kendi dilleri arasındaki benzerlikten kaynaklanan etkenler nedeniyle konuşma sırasında yanlışlar yapmaktadır. Türk soyluların konuşmaları sırasında değişik sebeplerle yaptıkları yanlışları belirlemek, dil öğretiminin etkili ve nitelikli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Araştırmada nitel desende içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Bu bağlamda araştırmada, Çukurova ve Sakarya Üniversitesi TÖMER'de B1 düzeyinde öğrenim gören 114 Türk soylu öğrenci araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Söz konusu öğrencilerin hazırlıksız konuşma sırasında yaptıkları yanlışları tespit etmek amacıyla uzman görüşünden hareketle kontrol listesinden seçilen bir konu üzerine öğrencilerin hazırlıksız konuşma yapmaları sağlanmış ve ses kayıtları alınmıştır. Bu ses kayıtları transkript edilerek yapılan yanlışlar tespit edilmiş; bu yanlışlar temalara, kategorilere ve kodlara ayrılmıştır. Araştırmanın bulguları, Türk soyluların“dil bilgisel”,“söz dizimsel”ve“kod karıştırma”olmak üzere 3 tür yanlış yaptıklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Mother tongue or foreign language teaching is based on four basic skills. These skills are as follows, in order of acquisition: Listening, speaking, reading and writing. Due to its effect on communicating in daily life, speaking skill is one step ahead. Despite this, it is stated in the related field writing that speaking skill is one of the least important and least studied language skills. Mistakes made during speaking are an important obstacle to gaining this skill in a qualified way. Turkish nobles who learn Turkish also make mistakes during speaking due to the factors arising from the similarity between the target language and their own language. Identifying the mistakes made by Turkish nobles for different reasons during their speech is of great importance in terms of effective and qualified language teaching. In the research, content analysis method was used in qualitative design. In this context, 114 students of Turkish origin studying at the B1 level at Çukurova and Sakarya University TÖMER voluntarily participated in the research. In order to detect the mistakes made by these students during impromptu speaking, students were allowed to make impromptu speeches on a topic selected from the checklist, based on expert opinion, and audio recordings were taken. These voice recordings were transcribed and mistakes were detected; These mistakes are divided into themes, categories and codes. The findings of the study revealed that Turkish nobles made 3 types of mistakes:“grammatical”,“syntactic”and“code-switching”.