Erzurum Yakutiye ve Uzundere ilçeleri Ichneumonidae (Hymenoptera) türleri üzerine faunistik bir araştırma
A faunistic study of Ichneumonidae (Hymenoptera) species from Erzurum Yakutiye and Uzundere district
  1. Tez No: 738904
  2. Yazar: GÜLNUR BARİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Erzurum Yakutiye ve Uzundere ilçelerinde Ichneumonidae (Hymenoptera) türlerini tespit etmek amacıyla 2020-2021 yılları arasında yapılmış bir çalışmadır. Yöntem: Erzurum'un Yakutiye ve Uzundere ilçesinin değişik lokalitelerinden toplanan Ichneumonidae türleri teşhis edilmiş, bu türlerle alakalı olarak teşhis karakterlerini yansıtan fotoğraflar çekilmiş, Türkiye'deki dağılışları verilmiştir. Ayrıca, çalışmada, her bir türe ait, toplama alanları, toplanma tarihi, toplandığı rakım, birey sayısı ve cinsiyeti, ziyaret ettiği bitkiler, Türkiye ve genel coğrafi dağılımları eklenmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda, sekiz farklı altfamilyanın ve 24 cinsine bağlı 399 örnek toplanmış, bunların 27 türe ait olduğu belirlenmiştir. Toplanan örneklerin, 77'si Anomaloninae (1 tür), 35'i Banchinae (1 tür), 16'sı Campopleginae (3 tür), 9'u Cremastinae (1 tür), 67'si Cryptinae (10 tür), 31'i Diplazontinae (5 tür), 38'i Ichneumoninae (3 tür) ve 109'u Pimplinae (3 tür) 'dir. Teşhis edilen türlerden, Mesoleptus vigilatorius (Förster 1876), Mesostenus funebris Gravenhorst 1829, Hyposoter coxator (Thomson 1887) ve Cubocephalus associator (Thunberg 1822) Türkiye faunası için yeni kayıt durumundadır. Sonuç: Yapılan bu çalışma ile Erzurum Yakutiye ve Uzundere ilçelerindeki Ichneumonidae türleri belirlenmiş, bunların dağılış ve lokalitelerine ait yeni bilgiler eklenerek faunistik ve sistemeatik çalışmalara katkıda bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
Purpose: This faunistic study was carried out to determine the species of Ichneumonidae collected from Erzurum Yakutiye ve Uzundere district between 2020-2021. Methods: Ichneumonidae species collected from in different localities of Erzurum Yakutiye ve Uzundere districts heve been identified, photographed the identification charecteristics of the identified speceis and their distribution in Turkey has also been mapped. Besides, collecting area, date of collecting, altitude collecting, individuals and sex number, visited plants, and distribution on Turkey and general geographic distribution of species have been given. Findings: As a results of this research, 399 samples 27 species of 24 genera belonging to eight subfamily were determined. All of 77 to Anomaloninae (1 species), 5 to Banchinae (1 species), 16 to Campopleginae (3 speceis), 9 to Cremastinae (1 speceis), 67 to Cryptinae (10 speceis), 31 to Diplazontinae (5 speceis), 38 to Ichneumoninae (3 species) and 110 Pimplinae (3 speceis) Among them, Mesoleptus vigilatorius (Förster 1876), Mesostenus funebris Gravenhorst 1829, Hyposoter coxator (Thomson 1887) ve Cubocephalus associator (Thunberg 1822) are new for the Turkish fauna. Results: With this study, Ichneumonidae species were determined Erzurum Yakutiye ve Uzundere district and new information about their distributed and new localities was added. In tis way, contributed to faunistic and systematic studies on this subject