Müzik öğretmenlerinin eğitim araştırmalarına yönelik tutumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Analyzing music teachers attitudes towards education research in terms of different variables
- Tez No: 600547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı“Müzik Öğretmenlerinin Eğitim Araştırmalarına Yönelik Tutumlarının Farklı Değişkenler Açısından İncelenmesidir”. Yöntem: Araştırma, tür olarak betimsel türde, model olarak genel tarama modelinde, yapı olarak ise keşfedici bir yapıdadır. Araştırmanın evrenini, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Erzurum il, Merkez ilçe, (Aziziye, Palandöken, Yakutiye) ve diğer ilçelerde (Aşkale, Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tekman, Tortum, Uzundere) görev yapan müzik öğretmenleri (128), örneklemini ise eğitim araştırmalarına yönelik öğretmen tutum ölçeğine cevap veren müzik öğretmenleri (103) oluşturmaktadır. Müzik öğretmenlerinin eğitim araştırmalarına yönelik tutumlarını belirlemek için İlhan, Şekerci, Sözbilir ve Yıldırım (2013) tarafından geliştirilen“Eğitim Araştırmalarına Yönelik Öğretmen Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde bağımsız örneklemler için t testi ve tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Bu kriterlerden herhangi birini karşılamayan değişkenlerin analizinde ise Mann Whitney U testi ve Kruscal Wallis Nonparametrik testleri kullanılmıştır. Bulgular: Müzik öğretmenlerinin eğitim araştırmalarına yönelik tutumları; cinsiyet, yaş, medeni durum, deneyim yılı, öğrenim durumu ve görev yerleri açısından ele alınmıştır. Müzik öğretmenlerinin eğitim araştırmalarına yönelik tutumları tespit edilmiş, ölçekte yer alan faktörler dikkate alınarak eğitim araştırmalarına yönelik tutumlarını belirlemeye ilişkin bulgular oluşturulmuştur. Sonuç: Müzik öğretmenlerinin cinsiyet, medeni durum, deneyim yılı, öğrenim durumu ve görev yerleri, öğretmen tutum ölçeğinin alt boyutları açısından incelendiğinde, anlamlı bir farklılaşma görülmemiştir. Sadece yaş alt boyutu incelendiğinde uygulanabilirlik faktörüne göre anlamlı bir farklılaşma görülmüştür. Öğretmen tutum ölçeği analiz sonuçlarına göre müzik öğretmenlerinin eğitim araştırmalarına yönelik tutumlarının genel olarak olumlu olduğu, eğitim araştırmalarının müzik öğretmenlerine öğretim süreci içerisinde katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to“Analyzing Music Teachers Attitudes Towards Education Research In Terms of Different Variables”. Method: The research is a descriptive work as a type, general scanning model as a model, and exploratory as a structure. The music teachers (128) who work in the central districts (Aziziye, Palandöken, Yakutiye) and other districts (Aşkale, Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tekman, Tortum, Uzundere) of Erzurum constitute the population of the study, while music teachers (103) who responded to the attitude scale towards educational researches constitute the sample of the study.“Teacher Attitude Scale Regarding Educational Researches”was used to identify the attitudes of music teachers towards educational researches. In the analysis of data, T-test and single-factor variance analysis (ANOVA) were used for independent sampling. However, in the analysis of the variables that did not meet one of these criteria, Whitney U test and Kruscal Wallis Non-Parametric tests were used. Findings: The attitude of music teachers towards educational researches were discussed in terms of gender, age, marital status, experience, educational background and the places they work. The attitude of music teachers towards educational researches was determined and findings were formed by considering the factors in the scale. Result: When the genders, marital status, experience, educational background and places they work were analyzed in terms of sub-dimensions of the teacher attitude scale, a meaningful difference was not found. A meaningful difference was detected only when the age was analyzed. According to the teacher attitude scale analysis results, music teachers' attitudes toward educational researches were positive in general and they contribute to music teachers in the teaching process.