Türkiye'de ekonomik kriz dönemlerinde uygulanan iktisat politikalarının değerlendirilmesi (1980-2022)
Evaluation of economic policies applied in Turkey during economic crisis (1980-2022)
  1. Tez No: 738909
  2. Yazar: MUSTAFA BOZGEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çağımızda devletin ve bireylerin ekonomik davranışları, tutumları, gelenekleri, ticari faaliyetleri ve bu faaliyetleri düzenleyen hukuk kuralları ile teknoloji düzeyinin yarattığı ekonomik düzen, insan ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamaktadır. Ekonomik düzen, kapitalist (piyasa), kolektivist (kamu) veya karma ekonomik sistemlerden biri vasıtasıyla işlemekte ve üretim yapılmaktadır. Ancak ülkeler aynı ekonomik sistemi kullansa da üretim seviyeleri farklı olabilmektedir. Kalkınmış olarak adlandırılan sanayileşmiş ülkeler daha fazla üretim kapasitesine ve daha fazla kişi başına milli gelire sahiptir. Bu durumun temel nedeni, ülkelerin farklı miktarda sahip oldukları doğal kaynaklar, fiziki ve beşeri sermaye ve teknoloji düzeyidir. Para ve maliye politikaları farklı ekonomik yaklaşımlar içerisinde ele alınmakla beraber bu yaklaşımlar arasındaki esas tartışma maliye politikası üzerindedir. Yapılan çalışmalarda maliye politikalarının ekonomik gelişme üzerindeki etkilerinin farklı olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada genişletici iktisat politikasının Türkiye'de ekonomik büyüme üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our age, the economic behavior, attitudes, traditions, commercial activities of the state and individuals, and the economic order created by the legal rules governing these activities and the level of technology enable them to meet human needs. The economic order operates and production is carried out through one of the capitalist (market), collectivist (public) or mixed economic systems. However, although countries use the same economic system, production levels can be different. Industrialized countries, which are called developed, have more production capacity and higher per capita income. The main reason for this situation is the natural resources, physical and human capital and technology level that countries have in different amounts. Although monetary and fiscal policies are discussed in different economic approaches, the main debate between these approaches is on fiscal policy. Studies have reported that the effects of fiscal policies on economic development are different. In this study, the effect of expansionary economic policy on economic growth in Turkey was examined.