Türkiye'de kriz dönemlerinde uygulanan para ve maliye politikaları (1980-2023 dönemi)
Monetary and fiscal policies implemented in Turkey during crisis periods (1980-2023)
  1. Tez No: 992228
  2. Yazar: NAİLE EDA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
Özet
Ekonomik kriz kavramı literatürde farklı şekillerde tanımlanmakla birlikte, genellikle iktisadi göstergelerde meydana gelen ani ve ciddi bozulmalarla ilişkilendirilmektedir. Küreselleşmenin etkisiyle ekonomik krizler, artık yalnızca bir ülkenin sınırları içerisinde kalmayıp, diğer ülke ekonomilerini de etkisi altına alır hale gelmiştir. Krizlerin ortaya çıkmasında yüksek enflasyon, işsizlik oranlarında artış, dış borçların sürdürülemez hale gelmesi ve finansal piyasalarda yaşanan denetim eksiklikleri önemli rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra doğal afetler, savaşlar, salgın hastalıklar, teknolojik dönüşümler ve siyasi istikrarsızlıklar gibi faktörler de ekonomik krizleri tetikleyebilmektedir. Ekonomik krizlerle karşı karşıya kalan ülkeler, ekonomik istikrarı yeniden tesis edebilmek amacıyla çeşitli iktisat politikaları uygulamaktadır. Bu politikalar temel olarak para ve maliye politikalarından oluşmaktadır. Türkiye'de yaşanan ekonomik krizler incelendiğinde hem piyasa yapısının kırılganlığı hem de uygulanan politikaların hedeflenen sonuçları tam olarak sağlayamaması dikkat çekmektedir. Ayrıca, kriz dönemlerinde öncü göstergelerin doğru değerlendirilememesi ve dışa bağımlılığın yüksek seyretmesi, ekonomiyi daha savunmasız hale getirmiştir. Bu çalışma, 1980–2023 döneminde Türkiye ekonomisini etkileyen krizler kapsamında uygulanan para ve maliye politikalarının incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle ekonomik kriz kavramı ve türleri açıklanmış; ardından Türkiye'nin maruz kaldığı ekonomik krizler ile bu krizlerin aşılması sürecinde uygulanan iktisadi politikalar analiz edilmiştir. 1980, 1994 ve 2000–2001 krizleri özelinde, merkezi otorite tarafından alınan önleyici tedbir paketleri ve uluslararası kuruluşlarla yapılan anlaşmalar değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, para ve maliye politikalarının eşgüdüm içinde uygulanmasının krizlerin etkilerini hafifletmede daha başarılı sonuçlar doğurduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of economic crisis has been defined in various ways in the literature and is generally associated with sudden and severe deteriorations in key economic indicators. With the influence of globalization, economic crises have transcended national borders and have begun to affect other economies worldwide. The emergence of crises is often linked to factors such as high inflation, increasing unemployment rates, unsustainable external debt, and a lack of effective supervision in financial markets. In addition, natural disasters, wars, pandemics, technological transformations, and political instabilities can also trigger economic crises. Countries facing economic crises seek to restore stability through the implementation of various economic policies, primarily monetary and fiscal policies. When the economic crises experienced in Türkiye are examined, both the fragility of the market structure and the inability of implemented policies to achieve their intended objectives become evident. Moreover, the failure to accurately interpret leading indicators and the high level of external dependency have made the Turkish economy more vulnerable during crisis periods. This study aims to analyze the monetary and fiscal policies implemented in Türkiye during the crises that occurred between 1980 and 2023. The study first explains the concept and types of economic crises, then examines the crises encountered by Türkiye and the economic policies adopted to overcome them. In particular, the preventive policy packages introduced by the central authority and the agreements concluded with international organizations during the 1980, 1994, and 2000–2001 crises are evaluated. The findings indicate that the coordinated implementation of monetary and fiscal policies significantly enhances their effectiveness in mitigating the adverse effects of economic crises.