Lisans öğrencilerinin bilişsel esneklik, öz anlayış ve genel öz yeterlilik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between undergraduate students' cognitive flexibility, self-understanding and general self-efficiency
  1. Tez No: 738914
  2. Yazar: HİLAL ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP ÖZKAMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı lisans programına devam eden öğrencilerin bilişsel esneklik, öz anlayış ve genel öz yeterlik arasında ilişkinin bazı bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma evrenini 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında lisans eğitimine devam eden ve çevrimiçi yayınlanan veri toplama aracını gönüllü olarak cevaplandıran 353 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Bilişsel Esneklik Envanteri”,“Öz-Anlayış Ölçeği”,“Genel Öz Yeterlik Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Araştırma verileri tek yönlü varyans analizi, bağımsız örneklem t-testi ve korelasyon analizi tekniği ile elde edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, kadın öğrenciler erkek öğrencilere göre daha olumlu öz anlayışa sahiptir. Genel öz yeterlik açısından ise erkek öğrencilerin kadın öğrencilere göre daha yüksek öz yeterliğe sahiptir. Romantik ilişki, sınıf düzeyi, anne ve baba eğitim düzeyine göre bilişsel esneklik, öz anlayış ve genel öz yeterlik puan ortalaması açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Algılanan anne baba tutumuna göre öz anlayış ve bilişsel esneklik puan ortalaması açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Algılanan ilgisiz anne baba tutumunun genel öz yeterlik puan ortalamalarının algılanan baskıcı/otoriter, aşırı koruyucu ve demokratik anne baba tutumuna göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Genel öz yeterlik ve bilişsel esneklik arasında pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between cognitive flexibility, self-understanding and general self-efficacy in terms of some variables of undergraduate students. The population of the research consists of 353 undergraduate students who continue their undergraduate education in the 2020-2021 academic year and voluntarily answered the data collection tool published online. The research data were obtained with the“Cognitive Flexibility Inventory”,“Self-Comprehension Scale”,“General Self-Efficacy Scale”and the“Personal Information Form”developed by the researcher. Research data were obtained by one-way analysis of variance, independent sample t-test and correlation analysis technique. As a result of the analysis, female students have more positive self-concept than male students. In terms of general self-efficacy, male students have higher self-efficacy than female students. No significant difference was found in terms of cognitive flexibility, self-understanding and general self-efficacy score averages according to romantic relationship, grade level, mother and father education level. No significant difference was found in terms of self-understanding and cognitive flexibility mean scores according to perceived parental attitude. It was determined that the general self-efficacy score averages of the perceived disinterested parental attitude were lower than the perceived oppressive/authoritarian, overprotective and democratic parental attitudes. A positive correlation was found between general self-efficacy and cognitive flexibility.