Genç yetişkinlerde öz-şefkatin yordayıcıları: Algılanan sosyal destek ve çocukluk örselenme yaşantıları
Predictives of self-compassion in young adults: Perceived social support and childhood traumatic experiences
  1. Tez No: 738918
  2. Yazar: AYŞEGÜL İMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada genç yetişkinlerin öz-şefkat düzeyi üzerinde algılanan sosyal destek ve çocukluk örselenme yaşantılarının yordayıcı etkiye sahip olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Google Formlar aracılığıyla ulaşılan 474 yetişkin birey oluşturmuştur. Araştırmada genç yetişkinlerin verilerinin toplanması için“Kişisel Bilgi Formu”,“Öz-Anlayış Ölçeği”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek”ve“Çocukluk Örselenme Yaşantıları Ölçeği Kısa Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA), Pearson Korelasyon Katsayısı ve Hiyerarşik Regresyon Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Analiz sonucunda ilk adımda modele eklenen çocukluk örselenme yaşantıları alt boyutlarından fiziksel istismar, duygusal istismar ve duygusal ihmalin öz-şefkatin anlamlı yordayıcıları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çocukluk örselenme yaşantıları değişkeni kontrol edildiğinde ve modele algılanan sosyal destek değişkeni eklendiğinde duygusal istismar ve aile desteği alt boyutlarının öz-şefkatin anlamlı yordayıcıları olduğu sonucu elde edilmiştir. Yapılan analizle aileden algılanan sosyal destek ve duygusal istismar yaşantılarının genç yetişkinlerin öz-şefkatinin %12'sini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda öz-şefkat ile algılanan sosyal destek arasında olumsuz yönde anlamlı ilişki, öz-şefkat ile çocukluk örselenme yaşantıları ve algılanan sosyal destek ile çocukluk örselenme yaşantıları arasında olumsuz yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenler açısından bakıldığında öz-şefkat yaş ve romantik ilişki durumuna göre anlamlı farklılık gösterirken; cinsiyet, kardeş sayısı, eğitim durumu ve algılanan gelir düzeyine göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Algılanan sosyal destek düzeyi algılanan gelir düzeyine ve romantik ilişki durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Çocukluk örselenme yaşantılarının ise kardeş sayısı ve algılanan gelir düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği elde edilen sonuçlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine whether perceived social support and childhood traumatic experiences have a predictive effect on the self-compassion level of young adults. The study group of the research consisted of 474 adult individuals reached via Google Forms. In the study,“Personal Information Form”,“Self-Compassion Scale”,“Multidimensional Perceived Social Support”and“Childhood Trauma Questionnaire Short Form”were used to collect data from young adults. Independent Sample t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Coefficient and Hierarchical Regression Analysis methods were used in the analysis of the data obtained. As a result of the analysis, it was concluded that physical abuse, emotional abuse and emotional neglect, which are sub-dimensions of childhood traumatic experiences added to the model in the first step, are significant predictors of self-compassion. When the childhood traumatic experiences were controlled and the perceived social support variable was added to the model, it was concluded that emotional abuse and family support sub-dimensions were significant predictors of self-compassion. With the analysis, it was concluded that the perceived social support and emotional abuse experiences from the family explained 12% of young adults' self-compassion. At the same time, it has been determined that there is a positive and significant relationship between self-compassion and perceived social support a negative relationship, between self-compassion and childhood traumatic experiences, and perceived social support and childhood traumatic experiences. In terms of demographic variables, while self-compassion differs significantly according to age and romantic relationship status; It was determined that there was no significant difference according to gender, number of siblings, educational status and perceived income level. It was determined that the level of perceived social support differed significantly according to the level of perceived income and romantic relationship status. It is among the results obtained that childhood traumatic experiences differ significantly according to the number of siblings and perceived income level.