Geçmiş yaşantılara ilişkin ebeveyn tutumlarının genç yetişkinlikteki mükemmeliyetçilik ve öz-şefkati yordayıcılığı
Parental attitudes regarding past experiences predict perfectionism and self-compassion in young adulthood
  1. Tez No: 883122
  2. Yazar: DERYA YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapılan bu araştırmanın amacı geçmiş yaşantılara ilişkin ebeveyn tutumlarının genç yetişkinlikteki mükemmeliyetçilik ve öz-şefkat yordayıcılığının incelenmesidir. Araştırmanın grubunu ise Türkiye' deki genç yetişkinler oluşturmaktadır. Örneklem grubunda kadın ve erkek olmak üzere 18-35 yaş aralığında 404 genç yetişkin yer almaktadır. Araştırma geçmiş yaşantılara ilişkin ebeveyn tutumlarının genç yetişkinlikteki mükemmeliyetçilik ve öz-şefkati yordayıcılığının incelenmesini amaçlayan nicel araştırma yönteminin tarama modelinde ilişkisel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Bu araştırmada veri toplama araçları noktasında ölçeklerden faydalanılmıştır. Katılımcı olan 18-35 yaş aralığındaki genç yetişkinlere internet ortamında, Google Anketler aracılığıyla ulaşılmıştır. Tüm katılımcı olan genç yetişkinlere araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği - Çocuk Formu (KAETÖ–Ç), Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Öz-Şefkat Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan bu araştırmada veri analizi noktasında tüm istatistiksel analizler için ise SPSS (Sosyal Bilgiler İçin İstatistik Programı) kullanılmıştır. Yapılan bu araştırmaya göre; geçmiş yaşantılara ilişkin ebeveyn tutumlarının genç yetişkinlikteki mükemmeliyetçilik ve öz-şefkati yordadığı, araştırmanın değişkenleri arasında anlamlı düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this scientific research is to investigate the predictor of perfectionism and self-compassion in young adulthood of parental attitudes related to past lives. The research group consists of young adults in Turkey. There are X young adults in the sample group between the ages of 18-35 December, including men and women. The research was conducted as a relational study in the screening model of the quantitative research method, which aims to examine the predictability of parental attitudes about past lives, perfectionism and self-compassion in young adulthood. In this research, scales have been used in terms of data collection tools. The participants, young adults between the ages of 18-35, were reached via Google Surveys on the Internet. The Personal Information Form prepared by the researcher, the Abbreviated Perceived Parental Attitudes Scale - Child Form (CAETÖ–Ç), the Frost Multidimensional Perfectionism Scale and the Self-Compassion Scale were applied to all young adults who were participants.In this scientific research, SPSS (Statistical Program for Social Studies) was used for all statistical analyses at the data analysis point. According to this research; It was concluded that parental attitudes towards past experiences predicted perfectionism and self-compassion in young adulthood, and that there was a significant positive relationship between the variables of the study.