Argan yağının Yarrowia lipolytica'nın lipid üretim kapasitesine etkisi
Effect of argan oil on lipid production capacity of Yarrowia lipolytica
  1. Tez No: 738967
  2. Yazar: ROUNA ALAAELDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Yarrowia lipolytica YB-423 suşunun lipid üretim kapasitesi, biyokütle miktarı ve yağ asidi profili üzerine farklı oranlarda kullanılan (0, 5, 1 ve 2 mL/L) geleneksel yemeklik, endüstriyel yemeklik ve kozmetik argan yağlarının farklı azot oranlarında etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Besiyerlerine geleneksel, endüstriyel veya kozmetik argan yağlarından 0,5, 1 ve 2 mL/L oranlarında ilave edilmiş ve azot oranları (0,5 ve 1g/L) olacak şekilde hazırlanmıştır. İnkübasyonu takiben hücrelerin biyokütlesi hesaplanmış ve biyokütleden toplam lipid üretim miktarı belirlenmiştir. Yağ asidi kompozisyonunun belirlenmesinde GC/FID kullanılmıştır. Çalışmada, argan yağ çeşidi ve oranı ile azot oranı faktör olarak seçilmiş ve denemeler tam şansa bağlı deneme planına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Y. lipolytica NRRL YB-423'in, en yüksek ortalama biyokütle ve lipid miktarı besiyerinde bulunan endüstriyel argan yağı varlığında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to determine the effects of adding traditional and industrial edible argan oil and cosmetic argan oil in different ratios (0,5,1 and 2mL/L) under different nitrogen ratios on the lipid production capacity, biomass and fatty acid profile of Yarrowia lipolytica YB 423 strain. Method: Traditional and industrially produced edible argan oils or cosmetic argan oils were added to the medium composition at 0,5, 1 and 2mL/L and were prepared with nitrogen ratios (0.5 and 1 g/L). Following incubation, biomass of cells was calculated and total amount of lipid production from biomass was determined. GC/FID was used to determine fatty acid composition. Argan oil type and ratio, and nitrogen ratio were selected as factors, and experiments were carried out according to the completely randomized design. Findings: Y. lipolytica YB423 had the highest average biomass and lipid content in the presence of industrial argan oil.