Diyetsel argan yağının gökkuşağı alabalığı yavrularında büyüme, yağ asidi kompozisyonu ve antioksidan savunma sistemine etkileri
Effects of dietary argan oil on growth, fatty acid composition and antioxidant defense system in juvenile rainbow trout
- Tez No: 975318
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Su ürünleri sektörü, yem hammaddelerine olan yüksek bağımlılığı ve bu durumun yol açtığı maliyet artışları ile çevresel baskılar nedeniyle önemli zorluklarla karşı karşıyadır. Özellikle balık unu ve balık yağı gibi geleneksel bileşenlerin kullanımı, üretim maliyetlerini artırmakta, denizel ekosistemleri tehdit etmekte ve sürdürülebilirliği zorlaştırmaktadır. Bu durum, balık yağına alternatif sürdürülebilir lipid kaynaklarının araştırılmasını zorunlu kılmıştır. Argania spinosa ağacının meyve çekirdeklerinden elde edilen argan yağı, içerdiği yüksek doymamış yağ asitleri ve biyoaktif bileşenler sayesinde alternatif bir lipid kaynağı olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, yavru gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) diyetlerine farklı oranlarda argan yağı eklenmesinin büyüme performansı, yem değerlendirme katsayısı, yağ asidi kompozisyonu ve antioksidan savunma sitemi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yöntem: Besleme denemesi, Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Deneysel Araştırmalar Biriminde yürütülmüştür. Denemede, 12 adet 30 litrelik polietilen tanktan oluşan yarı kapalı devre yetiştiricilik sistemi kullanılmıştır. Sistemde optimum su kalitesini sağlamak amacıyla biyolojik ve mekanik filtrasyon üniteleri yer almaktadır. Su sıcaklığı 14±1°C ve çözünmüş oksijen seviyesi 7±0.5 mg/L düzeyinde tutulmuştur. Denemede başlangıç ağırlıkları 2,6 g olan gökkuşağı alabalığı yavruları, rastgele olarak dört farklı deneme grubuna dağıtılmıştır. Gruplar, argan yağının balık yağını farklı düzeylerde ikame edeceği şeklide oluşturulmuştur: %0 (kontrol; AY0), %33 (AY1), %67 (AY2) ve %100 (AY3). Her tankta 25 adet balık ve her gruptan 3 tekerrürlü olacak şekilde dağılım yapılmıştır. Tüm deneysel yemler izonitrojenik (%50 protein) ve izolipidik (%18 lipid) olacak şekilde formüle edilmiştir. Balıklar 8 hafta boyunca günlük olarak canlı ağırlıklarının %3-4'ü kadar beslenmişlerdir. Bulgular: Sekiz haftalık besleme deneyi sonunda balıklarda vücut ağırlığı 5,7-6,5 katına çıkarmıştır. Balıklarda büyüme ve yem değerlendirme katsayısı deneysel gruplardan önemli derecede etkilenmemiştir (ortalama son ağırlık 15,4±1,3; yem değerlendirme katsayısı 1,03±0,11). Yağ asidi profili diyetsel profili yansıtmış ve deneysel yemlerden önemli derecede etkilenmiştir. Diyetsel balık yağı yerine argan yağı kullanım oranı arttıkça balıkların ekozapentaenoik asit (20:5n-3; EPA) ve dokozahegzaenoik asit (22:6n-3; DHA) gibi omega-3 uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri içerikleri düşmüştür. Diğer yandan karaciğer lipit peroksidasyon seviyesi diyetsel argan yağının artışıyla düşüş göstermişti. Sonuç: Çalışmamızın sonucuna göre diyetsel argan yağı gökkuşağı alabalığının büyüme ve yem değerlendirmesinde herhangi bir olumsuzluğa sebep olmamıştır. Diğer yandan, karaciğer lipit peroksidasyon seviyesini düşürmesi, argan yağının gökkuşağı alabalığında antioksidan savunmayı güçlendirdiğini göstermektedir. İleriki çalışmalarda diyetsel argan yağının balıklarda özellikle son ürün (fileto) kalitesine etkisinin araştırılması oldukça ilginç sonuçlar sunabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The growing global demand for aquaculture products has highlighted the need for sustainable feed alternatives that not only meet the nutritional requirements of farmed species, but also align with sustainable environmental and economic goals. Traditionally, fish oil has been the main source of lipids in aquaculture feed due to its high energy content and essential fatty acid composition. However, concerns about overfishing, excessive cost, and limited availability have led to the search for alternative sources of lipids. In this context, plant-based oils have gained significant attention, as they offer promising bioactive properties and enhanced sustainability. The present study aimed to evaluate the effect of Argan oil (Argania spinosa) on growth performance, fatty acid composition and antioxidant defense system of juvenile rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). Within these alternatives, argan oil, has been recognized as a new contender. Argan oil, which grows in Morocco, is particularly well known for its rich content of unsaturated fatty acids, tocopherols, sterols, and phenolic compounds, which gives it antioxidant and anti-inflammatory qualities. Despite its large-scale usage in traditional medicine, human and terrestrial animal nutrition, its application in aquaculture remains unexplored. This study aimed to explore the potential of using argan oil as a substitute for fish oil in the diet of juvenile rainbow trout, one of the most widely farmed cold-water fish species. The research examined growth performance, feed efficiency, fatty acid composition, and markers of oxidative stress under varying levels of argan oil supplementation in the diet. Method: The experiment is conducted at the Experimental Aquaculture Research Center of the Faculty of Fisheries at Ataturk University. The design of the experiment uses a recirculating aquaculture system (RAS), which is consisting of 12 polyethylene tanks with a capacity of 30 liters. The RAS supports biological and mechanical filtration units to maintain optimal water quality. The water temperature is maintained at 14±1°C with dissolved oxygen levels stabilized at 7±0.5 mg/L. Juvenile rainbow trout, with an average initial weight of 2.6 grams, were distributed randomly into four treatment groups, each with a different level of argan oil supplementation: 0% (control group), 33%, 67%, and 100% fish oil replacement. Each group was replicated three times with 25 fish in each tank to ensure statistical accuracy. All experimental diets were isonitrogenous (50% protein) and isolipidic (18% fat). For 8 weeks, fish were fed 3-4% of their body mass daily. Findings: The body weight of the fish increased 5.7-6.5 times at the end of the eight-week feeding experiment. Growth and feed conversion coefficient were not significantly affected by the experimental groups (mean final weight 15.4±1.3; feed conversion coefficient 1.03±0.11). Fatty acid profile reflected the dietary profile and was significantly affected by the experimental diets. The content of omega-3 long-chain polyunsaturated fatty acids such as eicosapentaenoic acid (20:5n-3; EPA) and docosahexaenoic acid (22:6n-3; DHA) decreased with increasing dietary fish oil replacement by argan oil. On the other hand, liver lipid peroxidation level decreased with the increase in dietary argan oil. Results: Based on the results of our study, dietary argan oil showed no adverse effects on growth and feed efficiency of rainbow trout. Moreover, the decrease in liver lipid peroxidation level indicates that argan oil strengthens the antioxidant defense in rainbow trout. In prospective studies, investigating the effect of dietary argan oil on the quality of the final products (fillets) in fish may offer remarkably interesting outcomes.