Argan yağının topikal uygulamasının sekonder yara iyileşmesine olan etkisi
The effect of topical application of argan oil on secondary wound healing
  1. Tez No: 817827
  2. Yazar: MUHAMMED ENES MARAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Muhammed Enes MARAŞ, Argan Yağının Topikal Uygulamasının Sekonder Yara İyileşmesine Olan Etkisi, Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Periodontoloji Doktora Programı, Doktora Tezi, 2023 Amaç: Topikal olarak uygulanan argan yağının sıçanlarda deneysel olarak oluşturulmuş eksizyonel yaraların sekonder iyileşmesi üzerindeki etkilerini değerlendirmek. Materyal ve Metod: 63 Sprague-Dawley cinsi albino sıçanının sert damaklarında 5 mm çapında eksizyonel yaralar açılmıştır. Başlangıç sakrifikasyon zamanında yedi sıçan sakrifiye edilmiştir. Kalan 56 sıçan iki eşit gruba rastgele olacak şekilde; 1) 1ml topikal argan yağının günde iki kez uygulandığı bir test grubu ve 2) hiçbir şeyin uygulanmadığı bir kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Her gruptaki yedişer hayvan 3., 7., 14. ve 21.günde sakrifiye edilmiş ve sıçanlardan elde edilen örnekler makroskobik ölçümler için fotoğraflandıktan sonra, %10'luk formaldehit içeren kutulara aktarılmıştır. Histolojik olarak epitelize yara dudakları arasındaki mesafe, ülserasyon, re-epitelizasyon, enflamasyon ve fibrozis hakkında incelemeler yapılırken, immünohistokimyasal incelemeler vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), laminin ve leptin için semi-kantitatif olarak alanında uzman bir patolog tarafından yapılmıştır. Bulgular: Gruplar arasında herhangi bir parametre için istatistiksel olarak anlamlı farka rastlanmamıştır (p>0.0125).
Özet (Çeviri)
Muhammed Enes MARAS, The Effect of Topical Application of Argan Oil on Secondary Wound Healing Baskent University Institute of Health Sciences Periodontology Doctorate Program, PhD Thesis, 2023 Objective: To evaluate the effects of topically applied argan oil on the secondary healing of experimentally created excisional wounds in rats. Material and Method: Excisional wounds with a diameter of 5 mm were created on the palates of 63 Sprague-Dawley albino rats. Seven rats were sacrificed at the beginning of the study. The remaining fifty-six rats were randomly divided into two equal groups; 1) a test group in which 1 ml of topical argan oil was applied twice daily and 2) a control group in which nothing was applied. Seven animals from each group were sacrificed on days 3, 7, 14, and 21, and samples obtained from the rats were photographed for macroscopic measurements and then transferred to boxes containing 10% formaldehyde for histological examination. While histologically examining the wound width, ulceration, re-epithelialization, inflammation, and fibrosis, immunohistochemical examinations for vascular endothelial growth factor (VEGF), laminin, and leptin were performed semi-quantitatively by an experienced. Results: No statistically significant difference was found between the groups for any parameter (p>0.0125).