Investigation of Process Parameters on Fusion Bonding for Thermoplastic Composites
Termoplastik kompozitler için füzyon yapıştırma parametrelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 738975
  2. Yazar: HACI MEHMET SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Havacılık endüstrisinde termoplastik malzemelerin kullanımının artması, termoplastiklerin birleştirme tekniklerinin önemini daha da kritik hale getirmektedir. Kompozit yapılarda kullanılan birleştirme teknikleri arasında mekanik birleştirme, füzyonla birleştirme ve yapışkanla birleştirme yer alır. Bu çalışmada, termoplastik birleştirme için büyük bir potansiyele sahip olan füzyon yapıştırma ele alınmıştır. Direnç kaynağı tekniğinin optimizasyon parametreleri, literatürde araştırılmıştır. Direnç kaynağı için kritik parametrelerin zaman, akım ve basınç olduğu tespit edilmiştir. Bu amaçla deneysel bir kaynak fikstürü geliştirilmiş ve numuneler bindirme tekniği ile kaynaklanmıştır. Deney düzeneği, bir DC güç kaynağı, akımı uygulamak için metalik tutamaçlar ve kaynak işlemi sırasında laminatlara kuvvet uygulayan bir pnömatik sistemi içeren üç ana bölümden oluşmaktadır. Isıtma elemanı olarak paslanmaz çelik hasır kullanılmıştır. PPS ve PAEK laminatlar için direnç kaynağı prosesinin parametreleri incelenmiştir. Mukavemet değerlerini elde etmek için bindirme kesme testleri ve morfoloji analizleri kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar, kaliteli bir yapıştırma için akım ve zamanın optimum bir kombinasyonunun belirlenmesi gerektiğini göstermektedir. Etkili bir direnç kaynağı için sistem ayrıca iyi yalıtılmalıdır. Sonuçlar, direnç kaynağı için optimum parametrelerin kombinasyonunun 0,2 MPa sabit basınç değeri altında PPS ve PAEK için 25A ve 60s olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The widespread use of thermoplastic materials in the aerospace industry has made thermoplastic joining techniques far more critical. The joining techniques that are used in composite structures include mechanical fastening, fusion bonding, and adhesive bonding. This study focuses on fusion bonding, which has a great potential for thermoplastic joining. The optimization parameters of resistance welding technique are researched in the literature. It has been determined that the critical parameters for resistance welding are time, current, and pressure. To this end, an experimental welding fixture is developed, and the specimens are welded by lap-joint technique. The experimental set-up consists of three main parts which include a DC power supply, metal clamps to apply the current, and a pneumatic system which applies forces to laminates during the welding process. Stainless steel mesh is used as a heating element. The parameters of the resistance welding process are investigated for PPS and PAEK laminates. Lap shear tests and morphology analyzes are used to obtain strength values. Experimental studies show that an optimum combination of current and time needs to be determined for a good quality bonding. The system must also be well-insulated for an effective resistance welding. The results indicate that the combination of optimum parameters for resistance welding are 25 A and 60 s for PPS and PAEK under constant pressure value of 0.2 MPa.