Zihin felsefesinde öznellik problemi
The problem of subjectivity in the philosophy of mind
  1. Tez No: 738988
  2. Yazar: ELİF BOZKIR HAZNADAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada zihin-beden problemi ile ortaya çıkan öznellik problemi ele alınacaktır. Öznellik, zihin felsefesi için çözüme kavuşturulması gereken önemli bir sorundur. Öznellik, zihin ve bedenin birbirine indirgenemeyen tözlerinin varlığını gerekçelendiren bir tartışmadır. Zihin felsefesinin çözüme kavuşturulması gereken başlıca konuları, zihnin halleri yani duygu, renk, koku, acı, öznellik, başkasının zihni problemi ve bilinç problemidir. Çünkü zihin kavramı bilinç, iç gözlem, düşünme, irade, algı, duygu, yönelimsellik gibi kavramları içerir. Bu kavramların ne olduğuna ilişkin verilen her cevap da zihnin bedenle olan ilişkisi tartışmasına neden olur. Bütün bu problemler ele alınıp bir çözüme kavuşturulması istenildiğinde, ilk aşamada zihinbeden sorununa değinilmesi gerekir. Başka bir ifadeyle, zihin felsefesi problemlerinden biri olan öznellik tartışması için de (tıpkı diğer sorunlar gibi) öncelikle zihin-beden sorununa değinilmeden bir çözüm önerisi getirmek olanaksız görünmektedir. Zihnin bedenle olan ilişkisi üzerinde yürütülen bir tartışmada genel olarak, zihinle bedenin aynı şey olup olmadığı sorusu ele alınmaktadır. Zihin felsefesinde zihnin ne olduğuna ilişkin iki ana akım görüş vardır. Bu iki görüş arasında çıkan tartışmanın sonuçları öznellik problemi çerçevesinde incelenecektir. Bu iki ana akım görüşten biri Düalizm; diğeri ise Materyalizmdir. Materyalist görüşler zihinsel durumların aslında hiç var olmadığı düşüncesindedir.iii Gerçekte inançlar, istekler, umutlar, korkular vb. şeyler yoktur. Aslında bunların hepsi beynin nörofizyolojik süreçleridir. Onlara göre, zihinsel süreçlerin açıklanması istenildiğinde yapılması gereken tek şey nörofizyolojik süreçlerin incelenmesidir. Normalde düşündüğümüz gibi içsel, öznel ve farkındalığın niteliksel görüngüleri olarak bir bilincin hiçbir şekilde var olmayacağını düşünürler. Onlara göre zihnin bilimsel olarak incelenmesi dikkate alındığında bilinç ve öznellik olmaksızın açıklamasını yapmak mümkündür. Düalizmin önde gelen ismi olan Descartes'a göre ise zihin, bedenden tamamen ayrıdır. Zihin ve beden olmak üzere iki temel töz vardır. Bu tözler kendi başlarına var olabilirler ve başka hiçbir unsura indirgenemezler. Zihinsel süreçler kişiye özeldir ve diğer öznelere kapalıdır. Dolayısıyla zihinsel süreçler öznel ve içseldir. Kişilerde bulunan algı içeriklerinin farklılıkları da öznellikle açıklanabilecek bir konudur. Bu tez çalışmasında; iki ana akım arasında çıkan tartışmanın sonuçları, zihinbeden tartışmalarına da yer verilerek, tartışmada ulaşılan sonuçlar ile birlikte öznellik problemi ele alınacaktır. Yapılan tartışmalarla birlikte öznelliğin ne tür çözümlere ya da ne tür sorunlara yol açtığı araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of subjectivity that results from the mind-body problem in the philosophy of mind will be argued. Like many problems in the philosophy of mind, the problem of subjectivity necessitates initially to reveal the relationship between mind and body. In the philosophy of mind, there are two mainstream accounts on what the mind is and its relationship with the body: Dualism and Materialism. Therefore, in order to examine the problem of subjectivity, the mindbody problem must first be addressed from the point of view of these two mainstream views. In other words, it seems impossible to propose a solution for the subjectivity argument, which is one of the philosophy of mind problems (just like other problems) without primarily discussing the mind-body problem. In general, in a discussion on what the relationship between the mind and the body, the question whether mind and body are the same thing (or identical) is addressed. In this study, different methodologies brought by philosophers such as Descartes, Ryle and Searle to the problem of subjectivity, which is dealt with in relation to the mind-body debate, are presented in a comparative way. According to Descartes, the prominent figure of dualism, mind and body are two essentialv substances that are completely separate from each other. The interaction of these two substances, which cannot be reduced to each other, is possible according to Descartes, but these two fields of existence have completely different properties. For example, mental processes are related to first-person ontology; that is, it is private and closed to other subjects. Therefore, mental processes are subjective and internal. Due to Descartes' approach revealing that subjectivity is an important feature in the philosophy of mind, Ryle criticizes him with an approach that completely rejects subjectivity. According to Ryle, the Cartesian understanding of subjectivity is a fallacy and includes a third-person ontology of mental processes. According to this view, which disclaims the idea of the privileged access of the subject, mental processes should be generally regarded as abilities and dispositions. Unlike Descartes and Ryle, Searle offers a different approach to the problem of subjectivity and contends that both philosophers are wrong about subjectivity. With his theory of biological naturalism, Searle maintains that reality is not entirely objective but partially subjective. Consciousness, being a feature of the brain, says Searle, consists of internal and subjective processes; therefore, an ontological reduction of consciousness would be a fallacy. Consciousness is both material and in no way reducible; because it is mental, and by being mental it is also subjective