Türkiye'de işçi sendikaları konfederasyonlarının işsizlik ve işsizlikle mücadeleye kurumsal yaklaşımı
Institutional approach of confederations of trade unions in Turkey to unemployment and combating unemployment
  1. Tez No: 738995
  2. Yazar: GÜRCAN EVREN PAZVANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇAĞLAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türkiye'de işçi sendikaları konfederasyonlarının işsizliğe ve işsizlikle mücadeleye kurumsal yaklaşımı çalışması, faaliyet gösteren üç köklü işçi sendikası konfederasyonunun işsizlik temalı söylem ve içeriklerini analiz ederek onların konuya bakış açıları ve çözümü bekleyen bir sorun olan işsizliğin çözümündeki katkısını tartışmak amacıyla yapılandırılmıştır. 2010-2020 sürecinin ele alındığı araştırmada işçi sendikaları konfederasyonlarının dergi, rapor ve basın açıklamaları içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmaya göre işçi sendikaları konfederasyonlarının süreç dahilinde işsizlik söylemlerinde büyük değişimler olmadığı tespit edilmiştir. İşçi sendikaları konfederasyonlarının söylemleri arasındaki farklılıklar ideolojik yaklaşımlarının yansımaları olarak gözlemlenmiştir. Konfederasyonların işsizlik konusunu genel geçer bir çerçeveyle değerlendirdikleri sonucuna varılmıştır. Dolayısıyla işçi sendikaları konfederasyonlarının konuya eğiliminin güçlendirilmesi için öneriler sunulmaktadır. Çalışma sonucunda işgücü piyasasını dönüştürücü ve yönlendirici baskı unsurları olan işçi sendikaları konfederasyonlarının öneri mekanizmasından ziyade çözüme ortak olan bir yapıya evrilmesi gerekmektedir. İşçi sendikaları konfederasyonlarının işsizlikle mücadelede etkin rol alabilmesi için işlevlerinin bu doğrultuda değiştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The study of the institutional approach of the labor union confederations in Turkey to unemployment and the fight against unemployment is structured to analyze the unemployment-themed discourse and content of the three well-established trade union confederations, and to discuss their perspectives on the subject and their contribution to the solution of unemployment, which is a problem that needs a solution. In the study, which deals with the 2010-2020 process, the journals, reports and press releases of the trade union confederations were analyzed by content analysis method. According to the research, it was determined that there were no major changes in the unemployment discourse of the labor union confederations within the process. The differences between the discourses of the trade union confederations have been observed as reflections of their ideological approaches. It was concluded that the confederations evaluated the unemployment issue with a generally accepted framework. Therefore, suggestions are presented to strengthen the tendency of the trade union confederations to the subject. As a result of the study, the labor union confederations, which are the pressure elements that transform and guide the labor market, should evolve into a solution partner rather than a suggestion mechanism. In order for the confederations of trade unions to take an active role in the fight against unemployment, their functions should be changed accordingly.