Mutasyon dönemine yönelik ses eğitimi yaklaşımlarının incelenmesi
Examination of vocal training approaches to mutation period
- Tez No: 739040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÖZAL GÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada, mutasyon dönemine yönelik ses eğitimi yaklaşımlarının incelenmesi, yaklaşımların arasındaki benzerlik ve farklılıkların ortaya konması ve mutasyon dönemindeki bireylere yönelik çalışma önerileri verilmesi amaçlanmıştır.“Mutasyon dönemine yönelik ses eğitimi yaklaşımları nelerdir?”problem cümlesinden yola çıkılarak, mutasyon dönemi erkek ve kız sesi yaklaşımları incelenmiş ve mutasyon dönemindeki öğrencilere yönelik postür, nefes, rezonans, register geçiş ve diksiyon-artikülasyon çalışmaları önerileri verilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden, durum çalışması deseniyle gerçekleştirilmiş; araştırma verileri, nitel veri toplama tekniklerinden doküman incelemesi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi, nitel veri analiz yöntemlerinden, betimsel analiz yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, erkek sesine yönelik yaklaşımlarda, ses mutasyonu hızına yönelik görüşlerin farklılık gösterdiği; yaklaşımların her birinde ses gelişimi aşamaları için farklı ses sınıflandırmaların yapıldığı; mutasyon dönemindeki erkek sesine uygun yeni repertuvarın gerekliliği konusunda fikir birliği olduğu; mutasyon döneminde kız ve erkek sesinde gözlenebilecek belirtiler konusunda farklı görüşlerin olduğu; mutasyon dönemindeki bireyler için, nefes, postür, rezonans ve diksiyon-artikülasyon gibi şarkı söyleme temellerinin önemine odaklanıldığı gibi, anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the vocal training approaches for the mutation period, to reveal the similarities and differences between the approaches and to give practice suggestions for individuals in the mutation period.“What are the approaches to voice training for mutation period?”Starting from the problem statement, the male and female voice approaches in the mutation period were examined and suggestions for posture, breathing, resonance, register transition and diction-articulation exercises were given for the students in the mutation period. The research was carried out with a case study pattern, one of the qualitative research methods; the research data were collected using document analysis, one of the qualitative data collection techniques. The analysis of the data was carried out with the descriptive analysis method, one of the qualitative data analysis methods. The meaningful results reached in this research are: in approaches to male voice, opinions on voice mutation rate differ; in each of the approaches, different voice classifications were made for the vocal development stages; there is consensus on the necessity of a new repertoire suitable for the male voice in the mutation period; There are different opinions about the symptoms that can be observed in male and female voices during the mutation period; For individuals in the mutation period, the importance of singing basics such as breathing, posture, resonance and diction-articulation is focused on.