Etik liderliğin örgütsel vatandaşlık davranışı, örgütsel bağlılık, bilgi yönetimi ve değişime direnç üzerine etkisi (türkiye geneli sağlık çalışanları)
The effect of ethical leadership on organizational citizenship behavior, organizational commitment, knowledge management and resistance to change (health professionals in turkey)
- Tez No: 739039
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAĞSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Etik liderlik, ahlaki açıdan bir örnek teşkil eden ve iş görenlerin tutum ve davranışlarını etkileyen bir olgudur. Etik kural ve ilkeleri uygulayarak çalışanları harekete geçiren; kötüden iyiyi, yanlışı doğrudan ayırabilen ve bu doğrultuda kararlar alan; yani iş etiğini meydana getiren, iş etiği ilkelerini toplum veya örgüt kültürlerine aktaran, diğer örgüt üyelerine insani bakış açısıyla yaklaşan, adalet, hukuk ve hak kavramlarını yönetim anlayışının özüne koyan nitelikleri gösteren çalışan iş görenler ile etik liderlerin bağlılıkları daha fazla olmaktadır. Bu bağlamda ahlaki gelişim seviyelerinin yüksek olduğu iş görenlerin etik davranış algıları daha fazla olacağından dolayı örgüte olan güvende de artışlar beklenecektir. Senelerdir birçok araştırmacı tarafından çalışılan ve üzerine birçok çalışmanın yapıldığı etik liderliğin Türkiye'deki araştırma sayısı oldukça sınırlıdır. Bu kapsamda Türkiye'deki sağlık sektörü çalışanları üzerinde etik liderliğin örgütsel vatandaşlık davranışı, örgütsel bağlılık, bilgi yönetimi ve değişime direnç üzerindeki etkisini gözlemlemek için Türkiye genelinde 414 katılımcıya Google Formlar yardımıyla demografik sorular da dâhil toplam 107 sorulu çevrimiçi anket uygulanmıştır. Ankete verilen cevap sayısı 414 ve geri dönüş oranı %100'dür. Anket değerlendirmesi sonucunda, etik liderliğin örgütsel bağlılık dışında örgütsel vatandaşlık davranışı, bilgi yönetimi ve değişime direnç üzerinde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ethical leadership is a term that morally affects the attitudes and behaviors of the employee. They are virtuous employees who make individuals active by applying ethical rules and principles, distinguish right from wrong, good from bad, make decisions by attaching importance to this purpose, transfer business ethics to the social and organizational culture, and have a humane approach towards other employees. the fulfillment of justice, the right and law to be at the center of the understanding of management. It has a strong connection with ethical leadership. In this context, employees with a high level of ethical development are expected to show commitment to their organizations due to their high ethical behavior perceptions. Ethical leadership, which has been examined by many researchers for years and mentioned in many studies, is limited in terms of the number of studies conducted in Turkey. At this point, the effect of ethical leadership on Organizational Citizenship behavior, knowledge management and resistance to change, apart from organizational commitment, has been investigated and its relationship with the above-mentioned terms has been explained. Health sector workers in Turkey were added to the study to observe the effect of ethical leadership on Organizational Citizenship behavior, Organizational commitment, knowledge management and resistance to change. The purpose of this research is to determine the effect of ethical leadership on other dimensions. Thereupon, an online questionnaire was distributed to 414 participants from the health sector in Turkey with the help of Google Forms. The number of returned surveys is 414. the return rate is 100%. As a result of the survey evaluation, it has been revealed that ethical leadership has a positive effect on organizational citizenship behavior, knowledge management and resistance to change, apart from organizational commitment.