Beliren yetişkinlikte benliğin ayrımlaşması, algılanan romantik ilişki kalitesi ve psikolojik sağlamlık ilişkisinin incelenmesi
The investigation of relationship di̇fferentiation of self, perceived romantic relationship quality and resilience in emerging adulthood
  1. Tez No: 739060
  2. Yazar: BÜŞRA KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH TURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Benliğin ayrımlaşması bireyin duygusal ve psikolojik olarak ailesinden ayrı bir yol çizmesini içerir. Bu kavramda bireysellik ve birliktelik dengededir. Bu araştırmanın amacı beliren yetişkinlik döneminde (18-25 yaş) benliğin ayrımlaşması, algılanan romantik ilişki kalitesi ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu 351 kadın 260 erkek olmak üzere toplam 580 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Skowron ve Freidlander (1998) tarafından geliştirilen ve Işık ve Bulduk (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği, Fletcher, Simpson ve Thomas (2000) tarafından geliştirilen ve Sağkal ve Özdemir (2018) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği, Smith, Dalen, Wiggins vd (2008) tarafından geliştirilen ve Doğan (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri IBM Statictics SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler T testi, anova, pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında benliğin ayrımlaşma düzeyinin, algılanan romantik ilişki kalitesi ve psikolojik sağlamlık düzeyinin önemli bir yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Ayrıca benliğin ayrımlaşma düzeyi, aile türü, devam eden romantik ilişki durumu, romantik ilişki süresi ve doğum sırası değişkenlerine göre farklılaşırken, yaş ve cinsiyet değişkenlerine göre farklılık göstermemiştir. Romantik ilişki kalitesi, yaş, aile türü ve doğum sırası değişkenlerine göre farklılaşırken cinsiyet ve romantik ilişki süresi değişkenlerine göre farklılık göstermemiştir. Psikolojik sağlamlık düzeyi cinsiyet, aile türü, romantik ilişki durumu ve doğum sırası değişkenlerine göre farklılık gösterirken yaş değişkenine göre farklılık göstermemiştir. Tüm bulgular literatür ışığında tartışılmış, araştırmacı ve uygulayıcılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Differentiation of the self involves the individual to draw a path that is emotionally and psychologically separate from his family. In this concept, individuality and togetherness are in balance. In this study, the relationships between differentiation of self, perceived romantic relationship quality and resilience have been examined. The study of resarch group consists of 611 people 351 women and 260 men, individuals between the ages of 18-25, who are in the emerging adulthood period. The data of the study is the Differentiation of the Self scale developed by Skowron and Freidlander (1998) and adapted into Turkish by Isık and Bulduk (2015), Perceived Romanticism developed by Fletcher, Simpson, and Thomas (2000) and adapted into Turkish by Sagkal and Ozdemir (2018). The Relationship Quality Scale, has been collected with the Short Psychological Resilience Scale developed by Smith, Dalen, Wiggins et al. (2008) and adapted into Turkish by Dogan (2015) and the Personal Information Form prepared by the researcher. The data of the research have been analyzed with the IBM Statistics SPSS 26.0 package program. In the analysis of the data, descriptive statistics, Independent Samples t-Test, Anova, Pearson Product-Moment Correlation co-efficient and Multiple Linear Regression Analysis have been used. In the results of the research, it has been found that the level of differentiation of the self is an important predictor of the perceived romantic relationship quality and psychological resilience level. In addition, while the level of differentiation of self differs with respect to family type, ongoing romantic relationship status, duration of romantic relationship and birth order, it does not differ with respect to age and gender variables. While romantic relationship quality differs considering age, family type and birth order variables, it does not differ by gender and duration of romantic relationship. While the level of psychological resilience differs according to the variables of gender, family type, romantic relationship status and birth order, it does not differ according to the age variable. All findings have been discussed in the light of the literature, and suggestions have been presented to researchers and practitioners.