Internationalization process of small and medium sized enterprises in developing countries with a special focus on Ankara, Turkey
Ankara, Türkiye'ye odaklanarak gelişmekte olan ülkelerdeki küçük ve orta ölçekli firmaların uluslararasılaşma süreçleri
  1. Tez No: 739083
  2. Yazar: HANDE EMİN BENLİ
  3. Danışmanlar: DR. BILL GLEAVE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Essex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Uluslararası ticaret, çok uluslu işletmelerin faaliyetleri ile sınırlı değildir. Günümüz dünyasında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ekonomilerin dinamik bir parçasıdır. Gelişmekte olan ülkelerdeki artan payları, uluslararasılaşmaya güçlü katılımlarının açıklamasıdır. Çalışmanın odak noktası,“Türk KOBİ'lerinin uluslararasılaşma sürecini ve girişimciliğin önemini Ankara Bölgesi'ne özel olarak odaklanarak daha iyi anlamak”üzerine kurulmuştur. Bu yüzden bu çalışma, Türk kobilerinin uluslararasılaşma aşamasında karar alma süreçlerini etkileyecek bariyer ve engelleri de analiz etmektedir. Ayrıca araştırma amacımıza uygulanabilmesi için uluslararasılaşma teorilerinin revizyonu yapılmıştır. Ayrıca bu çalışma, Türk KOBİ'leri için girişimciliğin önem derecesini değerlendirmektedir. Ampirik çalışmamız, belirlenen eylem alanında 85 KOBİ'yi içeren anket araştırma stratejisi uygulanarak nicel araştırma yaklaşımıyla yapılmıştır. Ancak cevap eksikliği ve geçersiz cevaplar nedeniyle çalışmamız 73 firmayı kapsamaktadır. Bulgular, Türk KOBİ'lerinin özelliklerinin ve uluslararasılaşma sürecinin geleneksel teorilere paralel olduğunu göstermektedir. Ayrıca sonuçlar, örgütlerde girişimcilik kültürünün eksikliği göstermektedir. Bu çalışma aynı zamanda anket bulgularına dayalı olarak sorunlu alanlara yönelik öneriler geliştirmeye çalışmaktadır. Ayrıca ilerideki çalışmalar için öneriler vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
International business is not limited with the multinational enterprises activities. In today's world Small and Medium Sized Enterprises are the dynamic part of the economies. Their growing share in developing countries is the explanation of their strong participation to the internationalization. The focus of the study is based on“To obtain better understanding about internationalization process of Turkish SMEs and importance of the entrepreneurship with a special focus on Ankara Region”.Therefore, this thesis analyses the motives and barriers that affect the decision to go international for Turkish SMEs. In addition, the revision of the internationalization theories has been done in order to apply for our research purpose. Furthermore this study evaluates the importance degree of entrepreneurship for Turkish SMEs. Our empirical study has been done through quantitative research approach by applying survey research strategy containing 85 SMEs in the determined area of action. However, our study was conducted by 73 firms because of the lack of answers and invalid responses. Findings show that, characteristics and internationalization process of Turkish SMEs parallel to the traditional theories. Also the results show that there is a lack of entrepreneurial culture in the organizations. This study also attempts to develop recommendations towards the problematic areas which are based on the survey findings. In addition, we emphasized on our suggestions for further studies.