Multipl skleroz hastalarında akut atak döneminde kognitif fonksiyonların değerlendirlmesi ve atak sonrası remisyon dönemindeki bulgularla karşılaştırılması
Evaluation of cognitive functions in the acute relapses and comparison with the remission phase in multiple sclerosis
  1. Tez No: 739095
  2. Yazar: MELİKE VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KÖŞKDERELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: MS hastalarında oldukça sık görülen (%43-70) kognitif etkilenme, atak dönemlerinde hastaların ve hekimlerin fiziksel etkilenmeyi daha ciddiye almaları nedeni ile geri planda kalmaktadır. Bu çalışma ile MS hastalarının atak döneminde kognitif etkilenmeyi nöropsikolojik ve elektrofizyolojik testlerle saptamayı, bulguları remisyon dönemi ile kıyaslamayı amaçladık Gereç ve Yöntem: Klinik olarak kesin MS tanılı, atak döneminde olan ardışık 35 adet olgu çalışmaya alındı. Kontrol grubu 12 sağlıklı kişiden oluşuyordu. Hastalara atak döneminde ve 3. ayda (remisyon dönemi) fonksiyonelliği değerlendiren (EDSS, MSFC), nöropsikolojik (BRB-N, MOCA) ve elektrofizyolojik (işitsel P300) testler uygulandı. Değişkenlerin analizinde SPSS 22.0, PAST 3, STATA 10.0 programları kullanıldı. Değişkenler %95 güven düzeyinde incelenmiş olup p değeri 0,05 ten küçük anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Where as cognitive impairment is seen frequently (%43-70) in the MS patients, it stays behind because patients and doctors pay more attention to the physical disability. In this study we aimed to determine cognitive impairment in MS patients during the attack by using neurophysiological and electrophysiological studies and to compare the findings with remission phase. Materials and Methods: This study was applied to 35 clinically definite MS patients during the attack. Control group included 12 healthy individuals. MS' patients physical impairment was measured by using EDSS, MSFC, neurophysiological impairment by using BRB-N, MOCA, electrophysiological impairment by using auditory P300 during acute attack and at third month (remission phase). SPSS 22.0, PAST 3 and STATA 10 programs were used to analyze the variables.